navštívilo 140 ľudí. Prišli Maďari, Slováci od Komárna, Poliaci a aj Nemci. Ako informoval správca jaskyne Ľubomír Očkaik, už tri roky pracujú na rekonštrukcii chodníkov na prehliadkovej trase. Drevené vymieňajú za nerezové a pred nimi je už len posledná fáza.
"Od roku 1995 využívame každé mimosezónne obdobie na investičné práce, rekonštrukcie v podzemí aj na povrchu. Napríklad elektrina v jaskyni si vyžaduje z hľadiska bezpečnosti neustále revízie a to stojí peniaze. Všetko sa to následne premieta do cien vstupného a túto sezónu sme ho museli zvýšiť v priemere o 20 korún," uviedol správca.
Vedenie jaskyne robí priebežne, už asi 5 rokov, medzi návštevníkmi ankety. Môžu sa vyjadriť k tomu, čo sa im v jaskyni a okolí páči a čo naopak, nie.
"Sú určené dni a počet ľudí, reakcie ktorých sledujeme. Z ankiet vyplýva, že to, čo sa im páči, je samotná jaskyňa. Každý druhý človek sa však sťažuje na stav toaliet. Nedá sa to urobiť zo dňa na deň, ale práve preto pripravujeme investíciu aj na povrchu, týkajúcu sa zanedbanej hygieny," dodal Ľ. Očkaik.
Vlani navštívilo unikátnu jaskyňu vyše 98-tisíc ľudí. Počet predstavoval oproti predchádzajúcemu roku pokles. "Zmenili sa podmienky, ľudia majú väčšie možnosti cestovania a mnohí radšej idú do zahraničia. Tí návštevníci, ktorí k nám chodia, sem idú cielene."
Napodiv, k väčšine hostí, čo do národností, nepatria Slováci, ale zahraniční.
"Slovákov je maximálne 40 percent z celkového počtu. Celkom dobre sa v regióne rozbehol cezhraničný cestovný ruch, a tak väčšinu návštevníkov tvoria Poliaci, Maďari, Česi a okolo osem percent aj Nemci," poznamenal správca jaskyne a dodal, že k veľmi dobrej klientele patria Česi a aj Maďari vedia oceniť krásu a význam jaskyne.
"Je to jaskyňa svetového významu, najväčšia a najvýznamnejšia svojho druhu na svete. Tak napríklad čo sa týka množstva ľadu, na porovnanie, v Rumunsku má jedna 40 až 48-tisíc kubíkov ľadu. Dobšinská ľadová má až 113-tisíc kubíkov ľadu. V Maďarsku je tiež jedna ľadová, ale tá má ľad tak na pár fúrikov," uzavrel Ľ. Očkaik.
Na Slovensku je 63 jaskýň, ktoré majú v prevažnej časti roka vo svojich útrobách ľad. Dobšinská ľadová je však jedinečná a patrí medzi prvé elektricky osvetlené jaskyne na svete. Je to Národná prírodná pamiatka a bola zaradená do Svetového prírodného dedičstva. V zimných mesiacoch je nesprístupnená, lebo si to vyžaduje režim jaskyne. Okrem regeneračnej fázy, v ktorej cez zimu jaskyňa „žije", si jej zatvorenie vyžaduje hlavne bezpečnosť návštevníkov. Vedenie jaskyne tieto mesiace zároveň využíva na rekonštrukčné práce, na nutnú údržbu tohto skvostu, náročného na prevádzku.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári