marca 2005 do júla tohto roku realizuje z fondov EÚ spolu s partnermi Košický samosprávny kraj (KSK). Hodnotením výsledkov sa zaoberajú účastníci záverečnej dvojdňovej konferencie, ktorá sa začala včera v Košiciach.
Celkový rozpočet projektu predstavoval vyše 8,6 milióna korún, pričom viac ako 8,2 milióna korún získali naň z Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu SR a 432 300 korún predstavovalo spolufinancovanie KSK prostredníctvom finančného daru spoločnosti U.S.Steel Košice.
Do projektu sa popri KSK a zahraničných parteroch zapojilo aj mesto Košice, košická Agentúra na podporu regionálneho rozvoja a obce Veľká Ida a Družstevná pri Hornáde. Založený bol na identifikácii daností, potrieb a predpokladov Rómov, ich cielenom vzdelávaní cez akreditované kurzy či vyhľadávaní a motivovaní zamestnávateľov. Vznikli miestne tímy v troch odlišných komunitách, ktoré vytvárali databázy záujemcov o prácu z radov Rómov.
"Za hodnotené obdobie prešlo projektom vyše 530 nezamestnaných Rómov, pričom desiatky z nich už získali pracovné zmluvy," uviedla jeho koordinátorka Silvia Hricková.
Spoločnosť U. S. Steel, ktorá podobné projekty zamestnávania Rómov úspešne realizuje už od roku 2002, poskytla okrem finančnej aj metodickú pomoc, informoval jej hovorca Ján Bača.
Podľa zástupcu predsedu KSK Jána Szőllősa projekt MAXIM končí, ale problém ostáva, pretože Rómovia tvoria jednu z najväčších skupín dlhodobo nezamestnaných v kraji. "Potrebovali by sme, aby túto aktivitu od nás prevzali ďalšie samosprávy na úrovni okresov a obcí," zdôraznil.
O zahraničných skúsenostiach hovorila manažérka podobného projektu vo Fínsku Marja Liisa Lieppinenová. Podľa nej je hlavným problémom vzdelávanie Rómov, pretože v čase vyspelých technológií už majú u nich problém s pracovným miestom aj vysokoškolsky vzdelaní ľudia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári