bola totiž najvýznamnejšou učiteľskou osobnosťou obecného života. V obci pôsobila v rokoch 1931 až do roku 1940 a v apríli by oslávila sté narodeniny.
"V dedine bola učiteľkou, liečiteľkou, notárom i poštárom. Avšak asi najvďačnejší jej musia byť i terajší školáci .Tí už totiž nemusia každé ráno šliapať tri kilometre na vlakovú stanicu do susedných Obišoviec, aby sa dostali do školy. Spolu s richtárom Jurajom Sabolom sa Viera Bachingerová totiž postarala o to, aby vlak z Prešova do Košíc stál aj v Ličartovciach," povedala predsedníčka miestneho odboru Matice Slovenskej (MO MS) v Ličartovciach Mária Murdzíková.
Bachingerová ako prvá napríklad spolu so žiakmi skromnej dedinskej školy spočítala i všetky ovocné stromy v dedine. "Zozbierala vyše 800 ľudových piesní z obce i okolia. Pre mladé mamičky robila osvetu, organizovala kurzy varenia a spolu s manželom a školákmi nacvičovali divadelné hry slovenských autorov. Manžel pani učiteľky Štefan Bachinger, s ktorým sa mimochodom zoznámila v Ličartovciach bol v roku 1939 spoluzakladateľom MO MS." Viera Bachingerová v dedine pôsobila takmer desať nezabudnuteľných rokov. V roku 1940 odišla do Bratislavy. Po dlhých desaťročiach pani učiteľka do obce vrátila. A to na pozvanie matičiarov na Deň matiek v máji 1993. Opäť sa stretla s niektorými ešte žijúcimi žiakmi medzi ktorými bol Š. Billý, M. Očkayová, H. Onofrejová, E. Dudová, Š. Martalus, J. Gočmanovský, E. Sedlaková... "Jej sté narodeniny si na prešovskom cintoríne 19. apríla pripomenula malá hŕstka matiačiarov spolu s jej deťmi - dcérou Oľgou a synom Stanislavom," dodala M. Murdzíková.
Autor: jšt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári