rodný dom, rodný kraj. Svoje modlitby prednáša Bohu nielen za farnosti, v ktorých pôsobil, ale aj za svojich rodákov. Kňaz Štefan František Muška, ktorý si dnmes užíva zaslúžený dôchodok, sa narodil v roku 1924 v Prešove - Nižnej Šebastovej. Vo svojich dvoch rokoch stratil matku Veroniku. Starostlivosť o dvoch synoch, Františka a Jozefa, ostala na pleciach otca Štefana. Základnú školu absolvoval v rodisku, z ktorého prešiel na 8-ročné gymnázium do Prešova. V roku 1939 odišiel do rehole Bratov menších františkánov do Trnavy. Vďaka tomu mohol študovať na Františkánskom gymnáziu v Malackách. Po štúdiách na stredných školách sa prihlásil na Vysokú školu teologickú do Žiliny. Po jej úspešnom ukončení ho v roku 1949 vysvätil v Nitre biskup Nécsey za kňaza.
Mladý kňaz si prežil svoje. Na začiatku 50. rokov ho poslali na "sústredenie" do Hronského Beňadika, kde pracoval ako vinohradník. Po prepustení sa stal kaplánom v Malackách, kde pôsobil až do roku 1963, kedy bol preložený do Šurian (okres Nové Zámky). Tu počas svojho pôsobenia absolvoval "večernú školu" na Strednej výtvarnej škole v Bratislave, odbor sochárstvo - maliarstvo.
Nevenoval sa len výtvarnému umeniu, ale aj písaniu. Už ako bohoslovec redigoval katolícky časopis Františkánsky Obzor a prispieval do ďalších periodík, vrátane Františkánskeho Obzora a Katolíckych novín. Je autorom divadelných hier Sv. František a malomocný a Za svetlom. Venoval sa aj svojej vášni - výtvarnému umeniu, pripravil mnoho sakrálnych sôch a obrazov.
V roku 1999, pri príležitosti 50. výročia kňazstva, vydal knihu Nebo na dlani života, v ktorej svoju pozornosť zameral najmä na význam Panny Márie v živote človeka. Jeho druhá kniha, s názvom Brieždenie nad chatrčami uzrela svetlo sveta začiatkom tohto roku. Aj vďaka vydavateľstvu Michala Vaška v Prešove sa mohol čitateľom dostať do pozornosti príbeh Róma Dušana z Nižnej Šebastovej. Kniha Štefana Františka Mušku o tom hovorí, a zároveň ponúka ten najoverenejší kľúč od ľudského srdca, ktorým je vnímavá a duchaplná kresťanská láska. O Rómoch, ktorí tam trpeli a zomierali, sa hovorí iba málo, takže i tento moment zohral pri výbere príbehu dôležitú úlohu. Kňaz Muška sa teda rozhodol priblížiť ich ťažký a strastiplný život.
Autor: Ondrej Halás
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári