práve táto, nevieme, ale je to obec s bohatou históriou. Spomína sa v roku 1543 ako predmet sporu medzi Jurajom a Antonom Drugethovcami. Obyvatelia popri roľníctve pracovali v lesoch, pálili drevné uhlie a furmančili.
Habura bola počas oboch svetových vojen zničená. V roku 1915 počas prvej bola obec po vojenských operáciach úplne spustošená. V období prvej ČSR bolo vysťahovalectvo takmer jediným východiskom pre mnohých obyvateľov. Pred ďalšou vojnou ušli a po návrate našli obec znovu skoro celú zničenú.
Habura spolu s Čertižným sú známe vďaka roľníckej vzbure z roku 1935, keď sa exekúcia za daňové nedoplatky stala podnetom pre ozbrojené strety medzi četníkmi a obyvateľmi týchto obcí, ktorí žili v mimoriadne ťažkých sociálnych podmienkach. Exekúcia bola pravdepodobne tou povestnou poslednou kvapkou. Na potlačenie vzbury bolo sústredených 230 četníkov. Vtedy zatkli desiatky obyvateľov a 62 z nich odsúdili. Uväznených bolo 29 Haburčanov. V deň 25. výročia bola v budove bývalej četníckej stanice otvorená pamätná izba. Po roku 1989 boli všetky exponáty prevezené do humenského múzea. Vojenský cintorín z prvej svetovej vojny je spomienkou nielen na padlých, ale aj na zničenie obce na prelome rokov 1914-1915 počas ruskej ofenzívy.
Obyvatelia Habury počas Slovenského národného povstania podporovali partizánov v okolitých lesoch. K obci sa viaže aj meno Ľudovíta Kukorelliho, ktorý velil partizánskemu oddielu Čapajev a ktorý zahynul počas prechodu frontu medzi Haburou a Čertižným v novembri 1944. V blízkosti obce na pravej strane pri ceste na Borov mu Haburčania postavili pomník.
V päťdesiatych rokoch bola Habura obcou s najväčším počtom vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov v pomere k celkovému počtu v rámci vtedajšieho Československa. Aj preto sa stretávame s rodákmi alebo ich potomkami po celom území bývalého Československa. Možno aj na Pereši býva niekto z nich.
Zajtra sa pozrieme na ulice, ktoré majú niečo spoločné s lesom.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári