rozlohou 36-tisíc metrov štvorcových sa totiž objavili deformácie. Špecialisti budú zisťovať, čo ich zapríčinilo a aké sú závažné.
Poruchy sa prejavili najmä dvíhaním podlahy. Prvé merania ukázali, že pod budovou došlo k stlačeniu kanalizačného potrubia. V niektorých častiach centra sa tiež na múroch objavili praskliny, v ďalších prevádzkach sa nedali zavrieť dvere.
Naklonenie podlahy je napríklad dobre viditeľné v predajni lekárne. "Zákazníkom tu smerom k pultu utekajú nákupné košíky," hovorí jej zamestnanec.
Manažér obchodného centa Peter Šimkanin nechcel odpovedať na žiadne otázky k nedostatkom na budove. Tieto informácie považuje za interné. Optima poskytla len stručné stanovisko, v ktorom tvrdí, že ide o "bežné prevádzkové problémy, ktoré priebežne odstraňujeme a riešime v rámci dodávateľských vzťahov".
V stanovisko sa tiež hovorí o pripravovanom rozširovaní obchodného centa, ktoré bude bezprostredne priliehať k existujúcej časti. "Ubezpečujeme však, že prijímame také opatrenia, aby pri rekonštrukčných prácach nebola obmedzená prevádzka a aby bola zaručená bezpečnosť zákazníkov i zamestnancov," napísal Šimkanin.
Vlastné analýzy a merania si dal vypracovať aj hlavný dodávateľ stavby, firma Skanska P. S., a.s. "Majú nám pomôcť určiť presnú príčinu vzniknutých nedostatkov a umožniť ich odstránenie v čo najkratšom čase," povedala špecialista vonkajších vzťahov skupiny Skanska na Slovensku Magdaléna Dobišová.
Odborníci budú podľa všetkého skúmať aj podložie budovy a jej nosné konštrukcie. O posudok totiž prevádzkovateľ požiadal aj katedru Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, ktorá sa na to špecializuje. "Bez súhlasu majiteľa informácie nemôžem poskytnúť. Nakoniec sme však do toho nevstúpili. Navrhol som majiteľovi komplexné riešenie, nestíhalo by sa to však v termínoch, ktoré žiadal," povedal Štefan Kolcun z katedry kovových a drevených konštrukcií.
Špecializované ústavy, ktoré sa zaoberajú diagnostikou porúch stavieb, o svojich znaleckých posudkoch neinformujú. Košická pobočka Technického a skúšobného ústavu stavebného odpovedala, že im to zakazuje interná smernica aj zákon.
Stavebný úrad mesta Košice, ktorý plní funkciu štátneho stavebného dohľadu, o deformáciách na stavbe Optimy nevie. "Vyšetrovanie by sme začali, ak by sme dostali konkrétny podnet. Až potom, ak by bola ohrozená bezpečnosť, by sme mohli nariadiť opatrenia," povedala Alžbeta Slavkovská z oddelenia výstavby košického magistrátu.
Obchodné centrum Košice otvorili v roku 2002. Zahŕňa 90 obchodov, hypermarket Hypernova a 1 500 parkovacích miest. Rozšíriť sa má o ďalších 34-tisíc metrov štvorcových, vrátene multikina so siedmimi premietacími sálami a domom nábytku KIKA. Majiteľ centra, rakúska firma Palm Corp, s. r. o., čaká na vydanie posledného stavebného povolenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári