možností by už onedlho mohol byť aj nákup štátnych dlhopisov. V skratke to znamená, že by sa občania vlastne podieľali na financovaní štátneho dlhu za veľmi slušný, možno až 4-percentný ročný úrok. Pre porovnanie, úroky na termínovaných vkladoch komerčných bánk sa momentálne pohybujú na zhruba polovičnej úrovni. O plánoch vlády v tejto oblasti sme sa počas nedávnej návštevy v rodných Košiciach porozprávali so štátnym tajomníkom ministerstva financií Petrom Kažimírom (Smer).
Ako si bežný občan bude môcť kúpiť dlhopis? Bude to možné len v NBS, v pobočkách komerčných bánk alebo aj cez internet?
- Plány na emisiu sú zatiaľ len v štádiu analýzy možností, a preto ešte nie je možné hovoriť o konkrétnom spôsobe distribúcie. Vzhľadom na to, že náklady by mali byť čo najmenšie, je veľmi pravdepodobné, že distribúcia pomocou internetu bude najvýhodnejšia pre obe strany.
Čo si od tejto novinky sľubujete?
- V súčasnosti si štát požičiava od rôznych investorov ako sú napríklad banky, poisťovacie a dôchodkové spoločností peniaze, ktoré tam uložili nielen podniky, ale aj občania. Ak si štát dokáže požičať priamo od občanov s tým, že náklady na obsluhu systému budú malé, môže to byť veľkou výhodou pre štát, pretože si požičia za menšie úrokové sadzby ako od investorov. Na druhej strane prínos pre občanov môže byť ešte výraznejší, pretože úroky budú porovnateľné s trhovými úrokmi, ktoré sú oproti úrokom na bežných účtoch, termínovaných vkladoch a vlastne všetkých bezrizikových produktoch oveľa väčšie. Ešte by som vašim čitateľom zdôraznil, že v každej krajine najmenej rizikovou investíciou je investícia do štátneho dlhu.
Myslíte si, že záujem o prefinancovanie štátneho dlhu budú mať aj východniari, keď životná úroveň v Košickom a Prešovskom kraji je značne nižšia ako v Bratislave?
- V prvom rade uvedený projekt je potrebné chápať najmä ako ďalšiu možnosť ukladania úspor občanmi za výrazne lepších podmienok (väčšie úrokové sadzby - menšie riziko) a nie ako financovanie potrieb štátu (štát sa financuje hlavne cez finančné trhy). Projekt nie je plánovaný na jeden rok, bude to dlhodobá záležitosť a predpokladáme vydanie viacerých emisií, čo závisí na úspešnosti projektu a podmienok na finančných trhoch. Takisto predpokladáme výrazné zlepšovanie infraštruktúry vo všetkých regiónoch Slovenska a s tým súvisiaci prílev investícií a zväčšovanie zamestnanosti. Naše zlepšujúce sa makroekonomické parametre sa prejavia v náraste životnej úrovne na celom Slovensku.
Aké úrokové miery predpokladáte a s akým zdanením počítate?
- Pozrite, úrokové sadzby budú priamo závislé na trhových podmienkach a nákladoch na obsluhu systému, pričom štát bude v tomto produkte ponúkať úroky väčšie ako občan môže získať na porovnateľne rizikovom produkte, ale menšie ako by štát platil investorom na finančnom trhu. Zdanenie je definované v daňových zákonoch.
Je možné, že by ste podporili predaj dlhopisov aj tým, že by sa z výnosov neplatila žiadna daň?
- Nazdávame sa, že úroveň úrokových výnosov je dostatočným motívom pre nákup uvedeného produktu a nie sú potrebné ďalšie podporné opatrenia. Zdanenie je definované v daňových zákonoch a keďže každá odlišnosť v sadzbe dane alebo spôsobe zdaňovania môže spôsobiť vyhýbanie sa plateniu daní, nie je uvažované s akýmikoľvek zmenami.
Sú známe aj iné krajiny, ktoré riešia financovanie štátnych záväzkov podobným spôsobom?
- Podobné spôsoby financovania štátnych záväzkov jestvujú aj v iných krajinách EÚ. Príkladom môže byť Portugalsko, kde tento spôsob šetrenia peňazí občanmi funguje už veľa rokov napriek tomu, že spôsoby distribúcie dlhopisov zachované z predelektronickej doby sú pomerne nákladné, a teda aj značne zmenšujú získaný úrok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári