Nitre. V rokoch 1939-41 študoval na oddelení kreslenia a maľovania pri SVŠT u profesora J. Mudrocha. Patril k najpriebojnejším maliarom svojej generácie. Umeleckou a teoretickou aktivitou sa podieľal na tvorbe nadrealistických zborníkov.
Po vojne bol zakladateľom skupiny 29. augusta (1945) a členom výtvarného spolku Mánes. V 50. rokoch maľoval portréty a zátišia. V roku 1968 emigroval do Kanady, kde už nasledujúci rok samostatne vystavoval svoje diela v Toronte.
O desať rokov neskôr sa presťahoval do Vancouveru. Bol aktívnym členom surrealistickej skupiny Melmoth a členom surrealistických skupín Dunganom vo Švédsku a Phases vo Francúzsku. V Kanade vydával surrealistickú revue Scarabeus.
Jeho diela mohli obdivovať na výstavách niekoľkokrát v Toronte, Ottawe, Zürichu, New Yorku, Madride i vo Vancouveri.
V jeho tvorbe vidíme ovplyvnenie Picassovým kubizmom a experimentovanie s novým spôsobom vyjadrenia, neskôr aj vplyv renesančnej a klasicistickej maľby, ku koncu tvorby aj surrealistické tendencie. Charakteristickým pre neho je výrazný farebný kontrast a geometrizované tvary v priestore.
Guderna sa zaradil medzi popredných predstaviteľov generácie maliarov 2. svetovej vojny. Zomrel v roku 1999 vo Vancouveri v Kanade.
Zajtra sa pozrieme na ulicu Haburskú v mestskej časti Pereš.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári