firma Concert Record vymenila na obrázku fonograf za gramofón. V roku 1910 si zmenila aj meno. Na HIS MASTERS VOICE, čiže Hlas svojho pána. Popularitu gramoplatniam získala spolupráca so známymi umelcami. Medzi prvých patril slávny Enrico Caruso, v roku 1903 v Taliansku nahrali na platňu už celú Verdiho operu. Na našom území pôsobili najmä firmy Gramo Piane, Elektrone a Zenophon, domáci výrobcovia ponúkali za I. ČSR platne značiek Ultraphon a Esta.
Približne 30 historických gramofónov, platní, rádií, magnetofónov a ďalších zariadení súvisiacich so zaznamenávaním a reprodukciou zvuku obdivovali v sobotu návštevníci burzy v zámockom parku kaštieľa Budimír. Úsmevy vyvolávala animácia, pri ktorej si dvojročná sučka Guľka, psík patriaci Štefanovi Gajdošovi, správcovi objektu v Budimíre, zahrala úlohu štvornohého kolegu "načúvajúceho" pred 108 rokmi hlasu zosnulého pána. Maskota budimírskych búrz však do požadovanej polohy nedostal ani kus ponúkanej klobásky.
"Zjedla pol kurčaťa a poriadny kus klobásy, takže neviem, neviem, či sa nám to podarí," usmieval sa Š. Gajdoš.
Neďaleko neho postával Peter Lenek, spoluorganizátor podujatia, ktorý má v Košiciach už 17 rokov predajňu s hudobnými nosičmi.
"Platne zbieram asi 30 rokov, mám okolo 10-tisíc kusov," pochválil sa nám P. Lenek, ktorý zapožičal na výstavu najstaršie a najkrajšie exponáty. Napríklad prístroj vyrobený okolo roku 1920 s vnútorným zvukovodom, zabudovaným v skrinke alebo ďalší z roku 1930 až 1935.
"Gramofónov mám len päť či šesť, venujem sa najmä platniam. Sú medzi nimi aj unikáty, avšak pôvodné od vydavateľstva HIS MASTERS VOICE namám. Vo svete sú totiž veľmi vzácne, dajú sa prirovnať k unikátnym známkam. Platne zháňam na rôznych burzách. V Budapešti takú organizujú raz za štvrť roka, podobnú sa chystám urobiť aj v Košiciach. Platne zažívajú teraz nebývalý boom na Západe, dokonca tam na nich vychádza aj nová hudba. Na rozdiel od nás, kde platne prestali vychádzať v roku 1992. Veľa našich ľudí povyhadzovalo staré platne do kontajnerov a určite sme tak prišli o mnohé unikáty."
Podľa Karola Linharta, organizátora búrz v Budimíre, výstavu nazvanú: O zvukoch starých čias pripravili aj pri príležitosti 80. výročia prvého vysielania z košického rozhlasového štúdia, ktoré zaznelo v éteri 17. apríla 1927.
"Exponáty na výstavu sme získavali od našich známych a z depozitov veľmi ťažko," povedal nám K. Linhart. "Prvým, kto zaznamenal zvuk, bol Thomas Alva Edison, ktorý si dal 30. júla 1877 patentovať fonograf. Veril záznamu zvuku na valček, prepis na platňu považoval za nepraktický a nepoužiteľný. Na platňu stavil Emile Berliner, prvý gramofón predviedol 16. mája 1887 vo Filadelfii."
Ako uviedol K. Linhart, na požiadanie dokážu výstavu nainštalovať kdekoľvek a kedykoľvek. Určite však na nej bude chýbať chlapík z Maďarska, ktorý v sobotu predával storočný gramofón "iba" za 5000 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári