Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Košičanka Jana s manželom Olafom stihla na Mauríciu vlastnú svadbu i vidieť väčšinu atrakcií

Posvätný vták ostrova má sochu na mieste, kde zabili poslednéhoPred niekoľkými týždňami sme na tejto strane priniesli spomienky košického

Posvätný vták ostrova má sochu na mieste, kde zabili posledného

Pred niekoľkými týždňami sme na tejto strane priniesli spomienky košického mladomanželského páru na ich svadobný obrad na Seychelských ostrovoch. Vzápätí sa nám ozvala Košičanka, ktorá čosi podobné zažila na ostrove Mauricius. "Áno" si povedala s priateľom, torého spoznala počas pracovného pobytu v Nemecku a pred oltár sa postavili po trojročnej známosti. Viac už o sebe ani svadbe prezradiť nechcela, no na samotný Mauricius si zaspomínala rada.

Skryť Vypnúť reklamu

Mauricius volajú perlou Indického oceánu. Leží na južnej pologuli, približne 800 km východne od ostrova Madagaskar. Počasie ovplyvňuje subtropické podnebie a leto je vtedy, keď u nás vládne zima a naopak. No zima nemá podobu snehu a mrazu, skôr obdobia výdatnejších monzúnový dažďov. Po Francúzoch, ktorí určité obdobie ostrov okupovali, na ňom ostal jazyk - miestna kreolčina, ktorá je vraj zo 70 % zhodná s francúzštinou. Hoci sa v marci 1968 stal Maurícius slobodným, spadá pod britské kráľovstvo. Úradným jazykom je angličtina, no domáci väčšinou hovoria po kreolsky. Vzhľadom k zloženiu populácie nie sú zvláštnosťou orientálne jazyky a v niektorých hoteloch sa dá dohovoriť aj po nemecky či taliansky.

"Maurícius je ostrov vulkanického pôvodu," ponúkla Jana na začiatok niekoľko všeobecných údajov. "Má slušnú cestnú sieť, niekde aj s diaľnicami. Je to nečakané, lebo ostrov je dlhý len vyše 60 a široký 40 km. Takmer celý je obklopený koralovým útesom. Na ostrove sú hory do 800 m, krátery, husté pralesy, vo vnútrozemí potoky, rieky i vodopády. Dedinky sa strácajú v bujnej vegetácii a mestá boli postavené v starom koloniálnom štýle." Súčasťou republiky Maurícius je ostrov Rodrigues a niekoľko menších, ktoré spolu tvoria súostrovie Maskarény. Hlavné mesto je Port Louis.

Skryť Vypnúť reklamu

Koľko hostí, toľko personálu

"Keď som vo Frankfurte nasadla do lietadla, nevedela som sa dočkať, až vystúpim v cieli cesty," spomína Jana na jeseň pred dvoma rokmi. "Po 12 hodinách letu sa moje predstavy o vrchole exotiky naplnili. Už po vystúpení z lietadla som mala pocit, že som v inom svete. Úžasné pláže, množstvo nádhernej zelene a fantastické služby." Samozrejme, po vystúpení z lietadla Janu s Olafom okamžite „prefackala" tropická horúčava a vysoká vlhkosť vzduchu ešte niekoľkokrát prepotila ich tričká...

Z milión 200-tisícovej populácie ostrova je polovica hinduistov. Vyše 30 % sú kresťania, nasledujú moslimovia a budhisti. Všetci sa znášajú a dokonca spoločne oslavujú sviatky každého z náboženstiev. "Navštívila som krásny hinduistický kláštor," spomína Jana na jeden z výletov. "Šírila sa ním omamná vôňa vonných tyčiniek, ktoré sa tam zapaľujú namiesto sviečok. Pred vchodom ležalo veľa topánok, lebo dnu sa smelo vojsť len naboso. Krádeže sa vraj nestávajú. Miestni tvrdili, že ak by sme tam topánky zabudli a odišli bosí, našli by sme ich tam aj na druhý deň." Už dopredu boli turisti (Jana s Olafom medzi nimi) upozornení, aby na výlet po ostrove neprišli v krátkych nohavicich ani v minisukni. Vstup v nich do kláštora síce nebol zakázaný, ale bolo to z hľadiska miestnach tradícií nevhodné.

Skryť Vypnúť reklamu

To, že obyvateľstvo je akousi mozaikou národností, sa odzrkadľuje aj v rôznorodej ponuke výbornej miestnej kuchyne. Jedlá v reštauráciách sú francúzske, pikantné indické, veľmi chutné čínske, ale v ponuke sú aj domáce špeciality. "Niekoľkokrát sme jedli v reštauráciách a jedlo bolo vynikajúce. Miestni obyvatelia sa väčšinou stravujú doma, lebo jedávať v reštaurácii je pre nich drahé. Tie sú najmä pre turistov." Miestni varia to, čo im chutí. Jeden deň jedlo čínske, druhý kreolské a na ďalší indické. Necítiť tam žiadnu národnostnú alebo náboženskú nevraživosť.

Maurícius je čosi ako raj na zemi. Hostia tu dostanú veľmi vysoký komfort služieb. Moderné hotely v exotickom štýle, očarujúca krajina, vrcholky sopky, lagúny a tyrkysovomodrá voda to všetko prispieva k nezabudnuteľnej dovolenke. Luxus a individuálna starostlivosť o každého turistu, to sú dôvody, prečo aj najnáročnejší turista odíde z tohto ostrova veľmi spokojný. Totiž, len málokde na svete nájdete hotely, ktorých zásadou je rovnaký počet personálu ako hotelových hostí. No a personál je veľmi pohostinný a pozorný.

Takmer každý hotelový rezort má centrum vodných športov s požičovňou všetkého môžného, čo súvisí so šantením v mori. Potápanie je tu najlepšie od decembra do marca, voda je v tomto období najpriezračnejšia. "Ja som sa potápať bála, ale Olaf áno. Bol z toho celý unesený a doslova som ho nemohla dostať z vody. Stačilo mi vidieť niekoľko fotografií spod hladiny a bolo mi jasné, prečo. Prieszračná voda v sebe ´ukrýva´ množstvo nádherne sfarbených rybiek, pestré koraly a krásnu podmorskú zeleň." Na ostrove, hoci má skôr hornatý charakter, je aj niekoľko kvalitných golfových ihrísk, takže je vhodným miestom nielen pre potápačov, ale aj vyznávačov golfu.

Rum jej chutil

Maurícius má bohatú panorámu pláží s jemným pieskom, strácajúcich sa v tyrkysovej morskej lagúne. Nie je snáď nič romantickejšie, ako sa prechádzať po bielom piesku a počkať si na západ mora. Pláže nie sú preplnené a kto má chuť na samotu, nájde si aj tichú zátoku. "Keď som sedela na brehu mora, mala som pocit, že voda mení svoju farbu. Z modrej na zelenú a s bielymi vlnami. Ako inak voda je tu vždy príjemne teplá. Pri brehu je pokojná a už po pár metroch je oceán ako prekrásne tropické akvárium. Presne takto som s vždy predstavovala exotiku." Najširšie pláže s najlepšími podmienkami pre vodné športy sú na východnom pobreží, menšie, ale najromantickejšie sú na severe. Nudistické na Mauríciu ešte nezaviedli, no pri hotelových komplexoch akceptujú opaľovanie hore bez.

Keďže doprava nie je zvlášť hustá, s výnimkou hlavného mesta Port Louis, obľúbeným spestrením dovolenkového pobytu je prenájom auta a spoznávanie krajiny podľa vlastného plánu. Mimochodom, jazdí sa vľavo, ako v Anglicku. "S Olafom sme navštívili vyhasnutý kráter sopky, botanickú záhradu Jardin Botanique de Pamplemousses i morské akvárium. Nikdy nezabudnem na farmu La Vanille, kde som celkom zblízka videla krokodílov, dovezených z Madagaskaru, ale aj obrovské korytnačky. Sú nielen svojsky pomalé, ale dalo sa na nich aj povoziť." Jana s manželom navštívili aj oblasť Chamarel, kde je miestnou atrakciou sedemfarebná vulkanická vyvrenina.

Okrem tropických stromov veľkú časť územia zaberajú plantáže cukrovej trstiny. Z nej typickým produktom je biely rum. "Mala som ho možnosť nielen ochutnať a bol výborný, ale som si niekoľko fliaš doniesla domov. Ceny boli pomerne nízke. Litrová fľaša ma vyšla do 110 korún. Okrem rumu sme si často kupovali aj kvalitný čaj. Typický je čierny s príchuťou vanilky." Jana s Olafom navštívili čajovníkové plantáže v oblasti Bois Chéri. Tam sa pestuje i spracúva čierny čaj, ktorý bol na ostrov privezený z Indie.

Kedysi tu žil vták dodo. Je posvätným vtákom ostrova, no dnes už vyhynutým. "Tučnučkého vtáka s krátkymi nohami a čudným zobákom sme videli na tričkách, pohároch i príveskoch na kľúče. Dokonca sme našli i jeho sochu. Stojí vraj na mieste, kde zabili posledného. Vták sa stal symbolom hlúposti, lebo sa nebránil pred lovcami. Nepoznal nepriateľa a tak sa na človeka dôverčivo pozeral počas celého obdobia zabíjania. Nejaký lovec sa údajne chválil, že za jeden deň zabil 250 vtákov, ťažkých 15 - 20 kg. Vedci dnes tvrdia, že dodo bol príbuzný s holubmi, ktorí dnes žijú na Novej Guinei."

Na ostrove je možné navštíviť aj továreň na spracovanie diamantov či výrobu modelov lodí. Všade sa dajú kúpiť aj vzorky. Tiež si odtiaľ turisti nosia kvalitný značkový textil, suveníry z mora, šperky na šaty a pletené oblečenie. "Všetko za ceny, skoro ako u nás. Peniaze sa dajú zameniť už na letisku alebo v hoteli, či v zmenárni v meste. Bežne sú akceptované všetky medzinárodné platobné karty, no v menších obchodoch a na trhoch či predajcov na pláži sa dá platiť len hotovosťou. Väčšinou uprednostnia platbu v eurách alebo dolároch, pred miestnou menou."

Miliónové známky

To najlepšie si Jana nechala na koniec - spomienku na návštevu Mauritius Postal Museum, čiže poštového múzea. Tam na vlastné oči videla Modrý i Červený maurícius, známky, ktoré preslávili ostrov po celom svete. Vo svojej zbierke by ich túžil mať každý filatelista. Známka s modrou farbou a nominálnou hodnotou 2 pence bola na ostrove Mauricius vydaná so známkou červenej farby a hodnotou 1 penny v septembri 1847. Išlo o prvé známky britskej koloniálnej ríše, vytlačené mimo Veľkej Británie. Ich vzácnosť spočíva predovšetkým v malom množstve, ktoré bolo vydané s nápisom POST OFFICE (poštový úrad). Známky sa stali populárne aj vďaka množstvu legien, ktoré sa viažu k ich vzniku.

"My sme počuli tú, že ich dala vytlačiť manželka mauricijského guvernéra Lady Gommová, ktorá potrebovala rozposlať pozvánky na ples," spomína Jana. "Keďže nemala čas objednať výrobu v Británii, poverila miestneho hodinára J.O.Bernarda, aby vyrobil 500 zelených jednopencových a 500 modrých dvojpencových známok. Ten, nevedno prečo, zamenil nápis POST PAID (poštovné zaplatené) za POST OFFICE. Jedni tvrdia, že to bolo v rozržitosti, iní, že zabudol, čo tam mal napísať a tak ´riskol´ ten ´poštový úrad´. Na chybu sa prišlo skoro a ďalšie matrice už nevyrobil, no rarita už bola na svete a filatelisti jej cenu vyhnali do astronomických výšok. Naposledy sa vraj jedna obláka s modrou a červenou známkou vydražila na aukcii za 40 miliónov USD."

Odborníci dodnes netušia, koľko exemplárov Modrého alebo Červeného Mauricia bolo vyrobených a koľko ešte existuje. Niektoré zdroje uvádzajú, že známok je okolo 20, iné, že iba 10. Mnohí vlastníci o tom nechcú hovoriť a taja, že ho majú. "Tie, čo sme videli na ostrove, zakúpila v roku 1991 spoločne mauricijská Komerčná banka a niekoľko firiem. Sú vo vitríne, chránené kamerami, políciou i niekoľkými zabezpečovacími systémami. Čas na prehliadku známok bol obmedzený. Mne to pripadalo, akoby som stále pri vitríne iba niekoľko sekúnd a už ma poháňali ďalej."

Maurícius má veľa krás, veľa chutí a veľa vôní. No podľa Jany bolo turistov tak akurát, alebo skôr málo, akoby od tak atraktívneho miesta čakala. Je to vraj preto, že ostrovania sa bránia masovej turistike. Chránia pokoj a prírodu ostrova. Tak, aby nepoškvrnená krása vydržala čo najdlhšie....

Róbert BEJDA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 4. Home (ale aj) Office
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Zelená Bratislava
 7. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Ruža zmeny
 5. Úpravy automobilov pre ZŤP
 6. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 7. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 10. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 588
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 23 293
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 164
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 875
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 612
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 392
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 790
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 146
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 953
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 621
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Správny smer si niektorí vodiči vyberajú v poslednej chvíli.

V Kolinovciach pri povodniach zasahujú s polstoročnou technikou

Rozvodnený Hornád zaplavuje obec v okrese Spišská Nová Ves pravidelne.

Dobrovoľným hasičom v Kolinovciach slúži 48-ročná avia.
Anna Jurčenková.

Rábek bol v karanténe štrnásť dní. Aj tak chcú hádzanári Prešova vyhrať

S francúzskym tímom Nimes pricestoval i Košičan Paul.

Za Nimes chytá aj Slovák Teodor Paul.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Vzorky na antigénne testy odoberú výterom z nosohltana.
Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

Podcast Dobré Ráno.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.

Peter Tkačenko

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy

Slovensko eviduje celkovo 98 úmrtí na Covid-19.

Ilustračná fotografia.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop