Korzár logo Korzár Košice

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: choroby zraku

Glaukóm alebo zelený zákal postihuje najmä ženy vo vyššom veku Ochorenie sa dá liečiť, ako ho rozpoznáme včasLen ťažko môže človek vnímať svet

Glaukóm alebo zelený zákal postihuje najmä ženy vo vyššom veku

Ochorenie sa dá liečiť, ako ho rozpoznáme včas

Len ťažko môže človek vnímať svet okolo seba, ak príde o jeden zo zmyslov zrak. Ochorenie, ktoré striehne najmä na ženy vo vysokom veku glaukóm alebo ľudovo povedané zelený zákal je chronické ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť, ale s ktorým sa dá plnohodnotne žiť. O tom, čo vlastne glaukóm je, ako predchádzať tomuto ochoreniu a ako ho liečiť, sme sa porozprávali s očnou lekárkou MUDr. Monikou Maďarovou (na snímkach).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Glaukóm (glaukómová neuropatia zrakového nervu), alebo ľudovo povedané zelený zákal, je chronické očné ochorenie, ktoré je druhou najčastejšou príčinou slepoty. Poškodzuje zrakový nerv a sietnicu, čo vedie k úbytku zorného poľa. "Skôr ako budeme o tejto chorobe hovoriť, môžeme sa snažiť porozumieť ako pracuje naše zdravé oko a ako sa mení jeho činnosť pri zelenom zákale. V prednej časti oka sú priehľadné tkanivá - rohovka, vnútroočná tekutina, šošovka a sklovec, ktorými sa dostáva svetlo až na sietnicu, kde sa sústredí v žltej škvrne. Sietnica svetlo prijme a zrakovým nervom odošle do mozgu, kde si videnie uvedomuje. Hlavným príznakom zeleného zákalu nie je skalenie očných tkanín, tak ako napríklad u šedého zákalu je skalená šošovka, ale je to poškodenie zrakového nervu," vysvetlila M. Maďarová.

SkryťVypnúť reklamu

Vnútroočná tekutina sa neustále tvorí v riasnatom teliesku, vyživuje priehľadné bezcievne tkanivá a opúšťa oko v dúhovkovorohovkovom uhle. "Rovnováha medzi tvorbou a vstrebávaním vnútroočnej tekutiny zaisťuje udržiavanie optimálneho tlaku. V prípade, že sa vytvorí vnútroočnej tekutiny viac, než stačí z oka odtiecť, vnútroočný tlak stúpa a môže viesť k poškodeniu zrakového nervu a tým k výpadkom zorného poľa, neskôr k zhoršeniu centrálneho videnia až k jeho strate. Glaukóm je predovšetkým ochorením zrakového nervu, ku ktorému môže dôjsť aj pri nízkom vnútroočnom, a ktorý sa roky nemusí prejaviť ani na perimetri. Ochorenie sa dá dobre liečiť, ak ho rozpoznáme včas."

Na to, aby lekár včas odhalil riziko výskytu zeleného zákalu, treba podstúpiť odborné vyšetrenia. Vybrať by ste na ne nemali, ak patríte medzi rizikové skupiny, ktorých indikátormi je:

SkryťVypnúť reklamu

- vek nad 65 rokov

- častý výskyt glaukómu v rodine

- diabetes mellitus

- ochorenia kardiovaskulárneho aparátu

- ťažké očné zápaly

- silná krátkozrakosť

- liečba kortizónom.

Na diagnostikovanie zeleného zákalu sú potrebné dve vyšetrenia vyšetrenie očného pozadia a vyšetrenie zrakového poľa. Vyšetrenie očného pozadia sa deje prostredníctvom oftalmoskopie. Prezrie sa oblasť sietnice, odkiaľ vystupujú vlákna zrakového nervu. Táto oblasť sa označuje ako papila zrakového nervu a za normálnych podmienok má okrúhly pravidelný tvar s miernym prehĺbením vo svojej centrálnej časti. V závislosti od závažnosti glaukómu bude papila viac alebo menej prehĺbená a zároveň bude prítomné postihnutie ciev sietnice spolu s vyblednutím terčíka zrakového nervu.

Vyšetrenie zrakového poľa sa robí na prístroji zvanom perimeter. V súčasnosti je vyhodnotenie počítačové. Stanovenie zrakového poľa umožňuje dokázať prípadné zúženie jeho rozsahu, a tým určiť skutočný stupeň závažnosti ochorenia. Vyšetrenie zrakového poľa je metóda na zhodnotenie vývoja či zhoršenia glaukómu.

"Poznáme veľa foriem glaukómu, ale o dvoch z nich by ste mali vedieť viac. Prvým je akútny záchvat glaukómu alebo glaukóm s uzavretým komorovým uhlom. Objavuje sa náhle, nečakane a prejavuje sa krutou bolesťou oka aj celej polovice hlavy, nevoľnosťou alebo zvracaním, začervenaním oka a zhoršeným videním. Dúhovka nalieha na rohovku a tekutina nemôže odtekať, hromadí sa v oku a zvyšuje vnútroočný tlak až na takú hodnotu, že oko býva na pohmat tvrdé ako kameň. Akútny záchvat zeleného zákalu je nutné liečiť na očnom oddelení, kde po znížení vnútroočného tlaku kvapkami i celkovo podanými infúziami spravidla nasleduje operácia klasickou chirurgickou metódou alebo laserom."

Druhou formou je chronický glaukóm alebo tiež glaukóm s otvoreným uhlom. "U tejto formy je odtok vnútroočnej tekutiny zhoršený a v oku dochádza k ľahkému zvýšeniu tlaku, ktorý spôsobuje postupné odumieranie gangliových buniek sietnice i vlákien zrakového nervu. Ide o ochorenie pomalé, bez nápadnejších príznakov. Človek necíti tlak alebo bolesti očí. Preto často ak pacient navštívi očného lekára, môže byť ochorenie rozpoznané neskoro. Tomu to typu sa hovorí ´tichý zlodej videnia´. Liečba tejto formy spočíva v aplikácii očných kvapiek, ktoré znižujú vnútroočný tlak. Len u malého počtu pacientov táto liečba nestačí a je nutné previesť operáciu laserom alebo chirurgicky," dodala M. Maďarová.

Ak pracujete pri počítači, očiam pomôžete umelými slzami

Stáva sa vám, že sa vaše očné beľmo z ničoho nič pokryje červenými žilkami a vyzerá ako mapa posiata hustými cestami? Alebo na očnom beľme sa vám objavila červená škvrnka. Ako ste k nej prišli? O žiadnom úraze neviete, nikde nijaký opuch, nepociťujete bolesť, vidíte stále rovnako.

Ako sa pred sčervenaním očí chrániť? Ak sú sčervenené oči dôsledkom nedostatočného spánku, stačí odpočinok. Keď sú oči zavreté 7 až 8 hodín, zvyšuje sa ich hydratácia. Pri bdení, naopak, vysychajú. A suché oči bývajú sčervenené.

Príčinou sčervenených očí môže byť aj zápal okrajov viečok, odborne nazývaný blefaratída. Vtedy viečka dôkladne zmyte teplou vodou, potom ich očistite od odumretých buniek, mastnoty, baktérií, mejkapu a lupín.

Kvapky do očí obsahujú látky sťahujúce cievy, takže po ich použití sčervenenie na chvíľu ustúpi. Žiaľ väčšina týchto prostriedkov vyvoláva tzv. spätný efekt a po niekoľkých hodinách dochádza k zosilneniu príznaku. Preto kvapky používajte s mierou.

Ak pracujete pri počítači, zrejme sa často domov vraciate s červenými očami, ktoré vám pred monitorom doslovy vyschli. Rýchlu pomoc vám poskytnú kvapky na báze umelých sĺz, ktoré sa dajú zakúpiť v lekárni. Tento prípravok na rozdiel od očných kvapiek nesťahuje cievy. Pomôže však aj studený obklad. Dajte si na zavreté oči vreckovku navlhčenú v studenej vode. Chlad sťahuje cievy bez toho, aby došlo k spätnému efektu. Navyše voda napomôže zvlčeniu očných gúľ.

Žmúrenie vyvoláva okolo očí vrásky

Vyskúšajte jogu na oči

Starostlivosť o oči po tridsiatke:

* Ochrana pred slnkom - slnečné okuliare nie sú len módnym doplnkom, ale aj účinnou ochranou pred vejárikmi vrások.

* Vlhkosť - v tomto veku potrebujú očné partie veľa vlhkosti.

* Spadnuté viečka - po tridsiatke sa často objavujú problémy so spadnutými viečkami. Pomôže vám jednoduchý trik: na horné viečko naneste linku, oblasť pod obočím poprášte rozžiarujúcim tieňom na oči a mihalnice zafarbite špirálou.

* Módne odtiene - sýte farebné odtiene na viečkach sú ešte povolené. Neskôr radšej presedlajte na pastelové tóny.

* Ráno potom - ak sa párty potiahla až do rána a váš spánok bol príliš krátky, často sa to prejaví opuchnutými viečkami. Prvá pomoc - priložte si na oči studené čajové vrecúška alebo plátky čerstvej uhorky, zmierni to opuch.

Starostlivosť o oči po štyridsiatke:

* Dôkladné čistenie - pred spánkom si dôkladne odstráňte očný mejkap, a to v každom veku! Čistiacu emulziu naneste na vatový tampón, priložte na oko a potom opatrne pretrite, ale netlačte!

* Zamaskujte kruhy - pre slabnúce prekrvovanie sa môžu objavovať kruhy pod očami. Jednoducho ich prekryte korektorom.

Starostlivosť o oči po päťdesiatke:

* Bez vrások vďaka okuliarom - najneskôr v tomto veku sa dostaví slabnutie zraku. Rozhodne si v takom prípade zadovážte okuliare. Inak sa vám žmúrením očí vytvoria hlboké vrásky.

* Retinol - ako zázračná zbraň v boji proti vráskam pôsobí retinol (vitamín A). Dnes ho už nájdete v mnohých vyhladzujúcich produktoch.

* Zabúdať netreba ani na výživu mihalníc. Časom sa totiý mihalnice stávajú lámavými, strácajú elastickosť. Preto používajte vyživujúce špirály. Skúsiť pokojne môžete i jogu na oči, ktorá pomáha pri unavených očiach. Pozrite sa hore, potom doprava a doľava. Opakujte desaťkrát. Oči zavrite a päťkrát krúžte doprava a doľava. Hlavu pritom držte rovno.

Ponúkame niekoľko dobrých rád odpovedí na najčastejšie otázky, ktoré sa týkajú zeleného zákalu

Obezita zvyšuje riziko vzniku očného glaukómu

Akékoľvek ochorenie sa dá zvládnuť lepšie, čím viac o ňom vieme. Práve preto vám spolu s MUDr. Monikou Maďarovou ponúkame odpovede na otázky súvisiace s ochorením glaukóm, ktoré ľudí najviac zaujímajú...

Prečo práve ja mám glaukóm? Ako som k nemu prišiel?

- Len u jedného z 20 pacientov vieme príčinu, býva to iné očné ochorenie alebo poranenie oka. Až 95% pacientov s glaukómom sa už narodilo s tendenciou na jeho vznik a glaukóm sa počas rokov vyvíjal.

Môže nejaká diéta ovplyvniť vnútroočný tlak?

- Nie sú žiadne dôkazy, že by diéta mohla ovplyvniť tlak. Poznáme však nepriaznivý vplyv obezity na prognózu zeleného zákalu.

Ako môže krvný tlak ovplyvniť glaukóm?

- Podľa posledných poznatkov nízky tlak krví, zvlášť jeho pokles v noci v spánku, môže spôsobiť progresiu poškodenia zrakového nervu.

Môžem sám cítiť, že mám vysoký vnútroočný tlak?

- Sami na sebe to poznajú len niektorí pacienti, ktorí sa na glaukóm už liečia. Tí, u ktorých diagnóza nebola potvrdená, ľahké zvýšenie tlaku nepostrehnú. Veľké zvýšenie môže byť sprevádzané bolesťami hlavy a oka. Pacient vníma dúhové farby okolo pouličných svetiel.

Súvisí spolu zelený a šedý zákal?

- Obe choroby sa môžu vyskytnúť u starších ľudí súčasne, ale nie je medzi nimi žiadny príčinný vzťah.

Môže viesť glaukóm ku strate videnia?

- Prevažná väčšina pacientov si udrží videnie po dlhé roky. Len v ojedinelých prípadoch i pri liečbe glaukóm nedokážeme zvládnuť a dôjde ku strate videnia. Len pri dobrej vzájomnej spolupráci a dôvere je nádej na udržanie videnia po dlhú dobu.

Je nutná stála starostlivosť pri glaukóme?

- Pre všetkých pacientov s glaukómom je dôležité aby dochádzali na pravidelné kontroly zraku, vnútroočného tlaku, zorného poľa, a špeciálne digitálne zobrazenie laserovým tomografom zrakového nervu a sietnice.

Ako často navštevovať očného lekára?

- Preventívne meranie vnútroočného tlaku a kontrola očného pozadia sa odporúča ročne po 40-tom roku života.

Sú aj niektoré rizikové skupiny?

- K rizikovým skupinám patria pacienti liečení na diabetes mellitus, vysoký i nízky krvný tlak, pacienti s migrénou častejšie ženy, pacienti s cievnymi ochoreniami, s pozitívnou anamnézou glaukómu v rodine a fajčiari.

Stranu pripravila: Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 203
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 11 768
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 508
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 932
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 397
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 330
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 237
  1. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  2. Vladimír Bojničan: Náboženský infantilizmus ako náš veľký civilizačný problém
  3. Dušan Koniar: A čo robil zatiaľ Gary?
  4. Juraj Tušš: Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku
  5. Viktor Pamula: Posledný návrat k hodnotiacej konferencií SFPA
  6. Seniori v pohybe: Blízkosť lieči
  7. Vladimír Bojničan: Bez dôslednej sekularity niet slobodnej demokracie
  8. Anton Kovalčík: Druhá svetová a James Bond z Vatikánu. Prvá časť.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 005
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 28 961
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 766
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 725
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 828
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 941
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 398
  8. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida. 8 706
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  2. Vladimír Bojničan: Náboženský infantilizmus ako náš veľký civilizačný problém
  3. Dušan Koniar: A čo robil zatiaľ Gary?
  4. Juraj Tušš: Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku
  5. Viktor Pamula: Posledný návrat k hodnotiacej konferencií SFPA
  6. Seniori v pohybe: Blízkosť lieči
  7. Vladimír Bojničan: Bez dôslednej sekularity niet slobodnej demokracie
  8. Anton Kovalčík: Druhá svetová a James Bond z Vatikánu. Prvá časť.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 005
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 28 961
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 766
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 725
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 828
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 941
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 398
  8. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida. 8 706
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu