Krásna. Pozbíjané stavby sa hemžia rôznym hmyzom, vrátane vší. Detí bolo ešte donedávna o jedno viac, avšak dvojročná Silvia nedávno zomrela. Podľa prvých indícií dievčatko malo vysoké horúčky, možno aj zápal pľúc.
Policajný vyšetrovateľ začal ihneď trestné stíhanie pre prečin usmrtenia, ku ktorému došlo zanedbaním dôležitej povinnosti a starostlivosti o dieťa. Zaujímalo nás, ako chce zabrániť ďalším podobným úmrtiam vedenie mestskej časti (MČ) Krásna. Okrem chorôb zapríčinených zlou hygienou hrozí deťom i dospelým aj ďalšie nebezpečenstvo. Obydlia sú postavené rovno pod svahom, z ktorého sa zosúva pôda. Kedykoľvek môže stavby a ich obyvateľov zasypať množstvo zeminy.
"Problém riešime už asi tri týždne," povedal nám Marek Kažimír, starosta mestskej časti. "Zistili sme, že jeden záhradkár predal pozemok rodine Slavomíra Horvátha, ďalší im pozemok prenajal. Čo sa týka čiernych stavieb, ktoré tam vznikli, dali sme podnet na stavebný úrad, aby zabezpečil ich odstránenie. Po medializácii prípadu mŕtveho dieťaťa išiel od nás list aj na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) na Žižkovej ulici. Aby vykonali kontrolu podmienok, v akých deti žijú. Skutočne tam hrozí aj zosuv pôdy a môže dôjsť k ohrozeniu zdravia a životov ľudí. Nemajú tam teda čo robiť. Deti by mali ísť do nejakého sociálneho či detského domova, respektíve do krízového strediska. Obyvatelia chatrčí boli za mnou kvôli pohrebu dieťaťa. Pri tom som zistil, a dosť ma to rozčúlilo, že týmto ľuďom, pôvodne z Golianovej ulice, ponúkli náhradný byt - unimobunku na Luniku IX. Odmietli to. Preto som ich vyzval, aby ihneď to náhradné ubytovanie zobrali."
"Šetrením bolo zistené, že deti toho času nie sú v ohrození života," informoval nás Igor Jakeš, hovorca ÚPSVaR Košice. "Podľa slov matky aj podľa vyjadrenia ošetrujúcej lekárky deti mali absolvované všetky povinné očkovania. V obytnom priestore ani v jeho okolí nie je zdroj pitnej vody, a preto ju rodičia donášajú v bandaskách. Matka prisľúbila, že ihneď odíde s deťmi k matke, kde sa bude zdržiavať do času dokončenia obytného priestoru a zabezpečenia prísunu pitnej vody. Rodičia prejavovali záujem starať sa o deti i riadne ich vychovávať a nesúhlasili s ich umiestnením do detského domova. Rodičom bolo odporúčané, aby s maloletými deťmi navštívili svoju obvodnú ošetrujúcu lekárku."
I. Jakeš ďalej uviedol, že s rodinou spolupracujú aj komunitné pracovníčky Magistrátu mesta Košice, ktoré na túto rodinu nemali žiadne sťažnosti pre zanedbanie rodičovskej starostlivosti.
Ako zdôraznil starosta Kažimír, v súčasnosti už robí vedenie MČ všetky zákonné kroky, aby sa rodiny z chatrčí na Ulici 1. mája čo najskôr odsťahovali. V záujme úspešného dotiahnutia tejto veci do konca ich starosta zatiaľ nechce medializovať)
Miroslav SAMBOR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári