(1868-1936) je považovaný za priekopníka socialistického realizmu. Do literatúry vstúpil koncom 19. storočia romantickými poviedkami z prostredia kočovných Cigánov.
Bol synom truhlára a celé detstvo strávil u despotického deda, pretože krátko po narodení osirel. Už od desiatich rokov sa musel živiť prácou. Bol poslíčkom, umýval nádoby na lodi, pracoval ako nakladač a maľoval ikony. Pri práci sa samovzdelával a pokúsil sa o štúdium na univerzite v Kazani, ale neúspešne.
Za svoje styky s ruským revolučným hnutím bol krátko uväznený. V roku 1891 sa vydal na cesty po Rusku, Ukrajine, Kryme a Kaukaze. Ako spisovateľ debutoval o rok neskôr pod menom Gorkij poviedkou Makar Čudra. Neskôr mu vyšla zbierka poviedok Črty a poviedky.
V rokoch 1899-1900 sa zoznámil s takými velikánmi literatúry ako bol A. P. Čechov a L. N. Tolstoj a moskovským divadlom MCHAT, kde inscenovali jeho prvé divadelné hry. Na začiatku 20. storočia sa Gorkij stal jedným z najvýznamnejších predstaviteľov ruskej radikálnej, demokratickej, realisticky orientovanej literatúry, vydáva zborníky Znanije, zakladá a vedie rovnomerné nakladateľstvo.
Jeho dráma Na dne, ktorá zachytáva život bezdomovcov mala iba v Berlíne 500 repríz. Od roku 1905 bol úzko spätý s ruským revolučným robotníckym hnutím. Za účasť v revolúcii bol uväznený a po víťazstve cárskych síl odchádza do exilu cez Berlín a Paríž do Spojených štátov. Tam vzniká jeho politicko-agitačný román Matka. Potom odchádza do Talianska a až do roku 1913 žije na Capri. Po cárskej amnestii sa vrátil do Ruska.
Vrcholom Gorkého tvorby je autobiografická trilógia Detstvo, Medzi ľudmi a Moje univerzity. Vrcholom dramatickej tvorby sú hry Jegor Bulyčov a tí druhí a druhý variant hry Vassa Železnovová. Litarárny samouk s takmer encyklopedickými znalosťami je jedným z najvzdelanejších spisovateľov prvej polovice 20. storočia.
Zajtra sa dozvieme, koho meno nesie Gorovecká ulica v Kavečanoch.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári