(l809-1852). Bol to romantický autor ukrajinského pôvodu a hlavný predstaviteľ ruského kritického realizmu.
Narodil sa v šľachtickej rodine, ale jeho otec nepatril k bohatým, no napriek tomu bol vzdelaný a venoval sa literatúre. Písal pre divadlo a sám aj režíroval ochotnícke predstavenia, ktoré organizoval statkár Troščinskij. Gogoľ už ako dieťa nasával atmosféru divadla a hrával v otcových inscenáciách zásadne dievčenské úlohy.
Ako študent veľa čítal a prispieval do študentských časopisov. V roku 1828 sa presťahoval do Petrohradu, kde sa pokúšal zamestnať ako úradník. O rok nato vydal svoju prvú epickú báseň. Po negatívnej odozve kritikov skúpil celý náklad a spálil ho. Po období literárnych neúspechov sa zamestnal ako učiteľ dejepisu v škole pre dcéry dôstojníkov. Okrem zamestnania mu mesto poskytovalo aj bohatý materiál pre jeho budúce literárne diela. Spoznával osobnosti ruskej literatúry a zoznámil sa aj s Puškinom.
V tomto období začal publikovať poviedky, ktoré zhrnul do zbierky Večery na dedine neďaleko Dikaňky. Zbierka zaznamenala veľký úspech. V poviedkach sa inšpiroval ukrajinským folklórom. Boli dôkazom Gogoľovho výnimočného prozaického talentu. Predošlé neúspechy ho spochybňovali, a tak sa zamestnal ako asistent na petrohradskej univerzite. Poviedky písal ďalej a po roku sa rozhodol naplno venovať literatúre.
V jeho tvorbe nasledovala zbierka Mirhorod a romantická novela Taras Buľba, neskôr zbierka Arabesky. Z nej sú najznámejšie Nevský prospekt, Portrét a Zápisky blázna. Spolu s prózami Nos a Plášť tvoria cyklus o živote bezvýznamných a biednych ľudí vo veľkomeste. Vyšli pod názvom Petrohradské poviedky.
Podľa vzoru otca začal písať aj divadelné hry. Najznámejšia je satirická komédia Revízor. Po jej premiére musel ako nepriateľ štátu opustiť Rusko. Ďalšou známou komédiou je Ženba. V Taliansku začal pracovať na svojom vrcholnom diele románe Mŕtve duše. V roku 1848 sa vrátil do Ruska a pracoval na pokračovaní románu. S rukopisom nebol spokojný a prepracovával ho až do konca života. Niekoľko dní pred smrťou ho v ťažkej depresii spálil.
V stredu sa dozvieme, po kom bola pomenovaná Golianova ulica v Krásnej.
(pod)
Autor: Gogoľova
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári