múzeum (STM). Komplexná expozícia zachytáva približne tridsať rokov aktívnej tvorivej práce tohto výnimočného architekta.
"Som veriaci človek, a keď som v 50. rokoch študoval architektúru, šiel som tam s tajnou túžbou, že raz mi bude umožnené realizovať sa práve v sakrálnej architektúre. Sen sa mi do bodky splnil," teší sa M. Baník.
Výstavou oslavuje autor i životné jubileum (70). Okrem autorských návrhov a projektov kostolov, farských budov a kláštorov sa však podieľal i na dostavbe detskej nemocnice v Košiciach. Od neho pochádzajú návrhy Domu dôchodcov na Skladnej ulici či budovy Slovenskej poisťovne na Štúrovej ulici. Vo svojom portfóliu má i prístavbu terminálu letiska Košice a rekonštrukciu budovy na Pribinovej ulici pre účely vedeckej knižnice.
Vždy však najviac inklinoval k duchovnu. "Každý kostol má svoju filozofiu, ktorá sa, samozrejme, nedá úplne prezentovať dvoma-troma obrázkami. Inšpiruje ma vždy Genius Locci a pri sakrálnych stavbách patrocínium - titul kostola, komu je zasvätený. Symbolizmus do stavby šifrujem, nechcem robiť lacný gýč a rukolapne všetko prezentovať. Kto má na to, ten to aj vylúšti a ocení," vysvetľuje architekt.
Za zvlášť iniciatívnu angažovanosť pri tvorbe a realizácii sakrálnych stavieb získal v roku 2003 Čestné uznanie Konferencie biskupov Slovenska a pred rokom ho pápež Benedikt XVI. menoval za Rytiera Rádu sv. Silvestra, pápeža.
Pri autorských návrhoch M. Baník vždy rešpektuje konkrétne prostredie. "Každá lokalita má svoje špecifiká. Na vzhľad budovy vplýva prostredie, prístupy, svetové strany a množstvo iných faktorov, takže napokon sa detail musí prispôsobiť celku," dodáva architekt.
Výstavu, ktorá je sprievodným podujatím osláv Dňa mesta Košice, si v STM môžete pozrieť do 20. mája.
(nit)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári