svadby napísal Ondrej Šoth, ktorý sa podpísal aj pod choreografiu a réžiu. Spoluautorkou libreta je Zuzana Mistríková.
Šothova inscenácia pripomínajúca grotesku poukazuje na tragikomickosť nášho sveta. Príbeh ukazuje Mozarta, ktorý na začiatku vytvorí ideu divadelného predstavenia, no všetko sa mu vymyká z rúk. Postavy si začnú žiť vlastný život, v ktorom nechýba láska, ale aj žiarlivosť a intrigovanie. A hoci sa im pokúša vytvoriť nový systém, vzťahy medzi nimi stále nefungujú. Napriek tomu sa Mozart nevzdáva a skúša to opäť s ďalšou generáciou. "Idealizmus je základom vodnárovského znaku. Vodnári stále snívajú o ideáloch, bojujú za ne. A majú zmysel pre satiru," vraví Šoth, ktorý je rovnako ako Mozart narodený v tomto znamení.
Hoci predstavenie nesie názov len jednej z Mozartových opier - Figarova svadba - inscenácia je hudobne zostavená ako (s ohľadom na kontext logická) mozaika jeho diel. V množstve mozartovej muziky znejú okrem iného ária Kráľovnej noci z Čarovnej flauty, ária Cherubína či ária Grófky. Striedaním muziky sa O. Šoth vyhol zdĺhavým recitatívom z Figarovej svadby a balet nabral na dynamike.
Pri tvorbe scény stavili inscenátori na jednoduchosť. V čistom prostredí, ktorému dominujú len dve šmýkačky, vynikajúco vyniká herecký výraz a výrazné kostýmy. Pod tie sa opäť podpísal tanečník Andryi Sukhanov, ktorý za svoj minuloročný návrh kostýmov získal nomináciu na divadelnú cenu Dosky 2006. Jeho najnovší návrh je opäť nápaditý a pre diváka najmä pastvou pre oči.
Typické pre Šothove inscenácie je využívanie filmovej projekcie. Tentoraz však po nej siahol len v druhom dejstve, kde ju využil ako výstrahu pre ľudstvo, ktoré si má uvedomiť, že ak neustanú intrigy a mocichtivosť, smeruje svet k sebazničeniu.
Hoci inscenácia rozoberá silné témy, Šothov pohľad priniesol na javisko príjemnú ľahkosť a humor.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári