rektora Juraja Sinaya, ktorému sa skončí mandát. Nový rektor plánuje urobiť medzi prvými krokmi personálne zmeny vo vedení univerzity.
"Dôjde k zásadným personálnym zmenám vo vedení univerzity. So súčasným rektorom počítam na poste prorektora. Konkrétne mená a zmeny je však ešte predčasné publikovať," vraví A. Čižmár.
Plánujete vymeniť aj kvestora Gabriela Fischera?
"Pokiaľ to nepredložím príslušným inštitútom, nebudem sa k tomu vyjadrovať. Opakujem však, že pôjde o zásadné zmeny. Zoštíhlime aj administratívu. Je treba popresúvať ľudí na iné pozície, nemusí to ale nevyhnutne súvisieť s prepúšťaním."
Vaša predstava ďalšieho budovania TU je aká?
"Chcem, aby TU bola najlepšou univerzitou na Slovensku. V súčasnosti sa pohybujeme medzi 3. - 4. miestom. Preferujem, aby skratka TUKE bola synonymom technologického inštitútu v USA, ktorý patrí medzi prestížne univerzity vo svete."
Ako to chcete dosiahnuť?
"Väčší dôraz treba klásť na technologické smery, ktoré sú v súčasnosti žiadané. To sú elektrotechnika, strojárstvo, informatika, stavebníctvo a hutníctvo. Samozrejme, ostatné fakulty robia univerzitu atraktívnou, no spomínané smery musíme posúvať vpred."
Chcete teda preferovať niektoré fakulty na úkor ostatných?
"Nemôžem to takto povedať, lebo to vyvolá pocit, že niektorí budú diskriminovaní. Fakulty, ktoré budú potrebovať pomoc, ju aj dostanú. Zachováme princíp solidarity. Nemôžeme však uvažovať tak, že budeme prominentní len v regióne. Musíme byť rovnocennými partnermi medzinárodných tímov. Je treba posilniť oblasti práce v moderných laboratóriách a vybudovať silné vedecko-výskumné tímy. Toto dostane zelenú. Na škole máme dostatočný tvorivý potenciál. Máme 2000 zamestnancov, z toho je 800 pedagógov a 16-tisíc študentov. Je na čom stavať."
Napriek všetkému, nie všetky fakulty sú rovnako atraktívne. Plánujete ich zoštíhlenie?
"Možno nie je o všetky smery dostatočný záujem, všetkých deväť fakúlt má však svoje opodstatnenie. Problém je, že práve o žiadané profesie na trhu práce vykazujú uchádzači o štúdium nezáujem. Určitými organizačnými zmenami teda posilníme oblasť marketingu. Napríklad priemyselné podniky požadujú kvalitu z hutníckej fakulty, je nedostatok stavebných inžinierov. V Košiciach je veľa IT firiem, no odborníkov je málo. Je treba niekoľkonásobne zvýšiť počet absolventov z týchto odborov."
Ako si predstavujete rozvoj TU ekonomicky?
"Peniaze stále boli, budú, len práve teraz nie sú. Financie zo štátneho rozpočtu by sme mali dostávať vo väčšom rozsahu. Na druhej strane sa nechceme spoliehať len na štátny rozpočet. Ako verejná vysoká škola máme právo na viaczdrojové financovanie. Momentálne máme mimorozpočtových zdrojov asi 20 - 25 percent. Od štátu dostávame ročne 800 miliónov korún. Treba využívať viac spoluprácu s praxou, nie však sponzorstvo. Priemyselné podniky musia cítiť, že kofinancovanie TU im prinesie aj adekvátnu návratnosť. Nemôžeme len naťahovať ruku, musíme aj niečo ponúknuť."
Dotkne sa zmena rektora nejako študentov?
"Keď sa mení vedenie na vysokej škole, je najlepšie, aby si to študenti nevšimli. Mojou snahou bude pracovať tak, aby študenti získali kvalitnejšie laboratóriá. Treba vyprovokovať fakulty, aby zmenili tradičnú výuku seminárov na projektovo a problémovo orientovanú výučbu. Nechceme, aby študent pasívne sedel na prednáškach a cvičeniach, ale aby sa sám podieľal na riešení konkrétneho problému."
Veľa sa hovorí o spoplatnení externého štúdia. Bude na TU táto forma prístupná všetkým sociálnym vrstvám?
"Diskutovali sme na túto tému. Záujem o technologické smery neprevyšuje kapacitu a preto budeme k tomu veľmi triezvo pristupovať. Uvidíme, aký zákon bude schválený, neočakávam ale dramatické zmeny v tomto smere. Budeme sa v prvom rade snažiť nachádzať iné finančné zdroje. Ak budú stanovené hranice poplatkov, tak sa prikloníme k spodnej hranici. Pripúšťam ale, že to bude diferencované na jednotlivých fakultách podľa záujmu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári