hasičov i kominárov, murárov, haviarov a debnárov, býval oslavovaný na púťach, slávnostiach, symbolických krstoch hasičskej techniky, ale i hostinami a jarmokmi. Tiež atraktívnymi hasičskými súťažami a prezentáciou ich ušľachtilej činnosti. Po tohtoročných masívnych a ničivých jarných lesných požiaroch by si slovenskí hasiči vedno s floriánskou oslavou a horúcim gulášikom zaslúžili od nás i osobitné poďakovanie za obetavosť.
Tá nechýbala dôstojníkovi rímskeho vojska v dnešnom Rakúsku Floriánovi, ktorý slúžil vo vtedajšej rímskej provincii Noricum v meste Lorch na sútoku riek Enns a Dunaj. Smelo bránil prenasledovaných kresťanov a podľa legiend si dokonca trúfal vyslobodiť niekoľko veriacich priamo z väzenia. Plán oslobodenia bol však prezradený a Florián za to zaplatil podľa niektorých prameňov presne 4. 5. 304 mučeníckou smrťou. Bol zbičovaný, vraj ho stiahli z kože a naostatok zvrhli s masívnym mlynským kameňom, priviazaným na krk, do rieky Enns z kamenného mosta. Traduje sa, že prostí rímski vojaci sa vzpierali vykonať rozsudok nad obľúbeným oficierom a tak ho do vody sotil nejaký civil. Okamžite potom, podľa legiend, oslepol.
A diali sa aj ďalšie zázraky zmučené Floriánovo telo vyplavila rieka na kameň, kde ho pred zneuctením chránil krídlami veľký orol. Kresťanka Valéria sa potom mučeníkovi postarala o dôstojný pohreb. V mieste jeho posledného odpočinku vyrástol kláštor, o ktorom je prvá zmienka z roku 819. Floriánove telesné pozostatky preniesli v roku 1183 na žiadosť kráľa Kazimíra II. a krakovského biskupa Gedeona do tohto mesta Florián sa potom stal patrónom Krakova i celého Poľska.
Je aj inde v Európe uznávaným ochrancom nielen proti ohňu, ale aj suchu, povodniam a neúrode - roľníci sa naň obracali s pokornou prosbou: Svätý Florián, úrodu nám chráň. Pekná je dávna viera v to, že modlitby ku Floriánovi uhasia nielen plamene, ale aj zlobu a nenávisť medzi ľuďmi. Stará modlitba obsahuje aj tieto slová: Kde rastie ohňa žiar, hriechu a sporov plameň, je ľuďom Bohom daný pomocník svätý Florián.
Floriánov vplyv nájdeme aj v našich pranostikách s požiarmi súvisí jedna, ktorá vystríha pred vetrami 4. 5., keď vraví: Ak je na svätého Floriána vietor, bude veľa požiarov.
Ľudia sa v deň jeho menín dosť báli aj dažďov, keďže vraj: Dážď na svätého Floriána je ohňová rana.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári