Z poltucta škôl zrušili štyri
Na včerajšom rokovaní mestského zastupiteľstva vo veľkej zasadačke magistrátu panovala už do rána napätá atmosféra. Dúvod bol ten, že jedným z bodov programu bol aj návrh na zrušenie poltucta košických škôl. Svoj názor k tomuto kroku prišli vyjadriť nielen ich zamestnaci, ale aj rodičia žiakov.
Celkovo malo včerajšie a dnes pokračujúce rokovanie 79 bodov, viacero z nich však bolo vypustených, alebo stiahnutých. Okrem iných aj návrh zmeny tarifného systému MHD. Napokon ho stiahol samotný predkladateľ, ktorým je námestník primátora Richard Filipko. "Musíme ešte presne zvážiť jednotlivé zvýšenia cien cestovných lístkov či mesačníkov, prelínanie medzi jednotlivými pásmami i časovými lístkami. Vo vedení DPMK sú teraz noví ľudia s novými nápadmi a musia sa ešte s problematikou zžiť. Jedinou rozumnou vecou, ktorú som mohol v tejto situácii urobiť, bolo stiahnutie návrhu. Po prerokovaní na jednotlivých úrovniach ho opäť zaradíme na najbližšie rokovanie mestskej rady," povedal nám viceprimátor. "V každom prípade ale chceme, pokiaľ ide o novú tarifu, dodržať termín 1. júl 2007." Pravdepodobne tento návrh schváli mimoriadne mestské zastupiteľstvo, ktoré by malo byť v polovici mája.
V ďalších bodoch poslanci schválili zmenu názvu ulice Lechkého (KVP)na ulicu Jána Pavla II., ako aj názov novej ulice v Krásnej, ktorá ponesie názov Šuhajova. Zastupiteľstvo sa oboznámilo aj so zámermi dvoch potenciálnych zahraničných investorov, ktorí by chceli zmeniť tvár železničnej stanice a priľahlého námestia. Firmy WGO Group a Universal group samostatne prezentovali svoje štúdie využitia plochy, kde by nechýbali nákupné centrá, kancelárie, či priestory na relax. Každá má však svoju predstavu, konečné slovo bude mať magistrát.
Najbúrlivejšou časťou včerajšej časti zasadnutia bolo schvaľovanie návrhu zrušenia šiestich základných škôl ako súčasť racionalizačných opatrení. Čísla hovoria jasnou rečou. V roku 1989 chodilo na základné školy v Košiciach vyše 32-tisíc žiakov, vlani už len zhruba 22- tisíc. Hoci sa pôvodne hovorilo o zrušení šiestich, včerajší návrh už spomínal iba štyri školy: Charkovská, Škultétyho, Petzvalova a ZŠ v Myslave.
Zamestnanci i rodičia prišli vyzbrojení transparentami a jasne dávali najavo svoj názor. Renáta Hoksz za rodičov a priaznivcov ZŠ Petzvalova na základe petície s vyše 1000 podpismi navrhla odvolanie viceprimátora Marka Vargovčáka, ktorý predkladal návrh na rušenie škôl. Kým niektorí poslanci vyslovili názor, že návrh na rušenie škôl bol šitý horúcou ihlou, iní obhajovali tie "svoje" školy.
Zastupiteľstvo napokon po búrlivej diskusii pomerom hlasov 34 "za" a 7 "proti" zrušenie spomínaných štyroch škôl odsúhlasilo. Určilo tiež, kde sa budú ich žiaci od septembra učiť. Nástupníckou školou za ZŠ Charkovská bude ZŠ Krosnianska 2, za ZŠ Škultétyho bude nástupníckou ZŠ Považská a Myslavskú ŽŠ nahradí ZŠ Janigova. Deti zo ZŠ Petzvalova sa rozdelia medzi ZŠ Trebišovská a ZŠ Slobody. Mesto v blízkej dobe zriadi špeciálnu komisiu, ktorá sa bude zaoberať návrhmi na využitie vyprázdenných škôl. Výučba v nich sa skončí 29. júna 2007.
Dnes mestské zastupiteľstvo pokračuje prerokovaním ďalších bodov programu. Väčšina sa týka odpredajov mestských pozemkov.
bm
Autor: Primátor vyberá šéfa ÚHA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári