Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Náladu pred hokejovými majstrovstvami sveta v Moskve vylepšili zámorské posily

Košickí internacionáli predpovedajú našim medailu a Rusom titulPre Košice to bol zážitok, aj keď sa chlapci s dvojkrížom na hrudi v boji s

Košickí internacionáli predpovedajú našim medailu a Rusom titul

Pre Košice to bol zážitok, aj keď sa chlapci s dvojkrížom na hrudi v boji s Bielorusmi príliš ´nešarpali´. Na pol plynu dve tretiny, na plný aspoň zopár minútiek v poslednej, keď si niektorí povedali, že by prehra nebola najšťastnejšia rozlúčka so slovenským ľadom pred cestou na svetový šampionát do Moskvy. Ale náš nemastný-neslaný výkon, sčasti ešte ovplyvnený nominačnou nervozitou a neprítomnosťou zámorských hviezd na našej oblohe, poskytol aspoň jednu pozitívnu skúsenosť, keby sme sa nebodaj s červeným ruským satelitom stretli aj na svetovom šampionáte - že nechať Mezina aby sa rozchytal, sa stále neoplatí. Ale pred nami sú zatiaľ iní - Nórsko, Nemecko a Kanada. Či si náš národný tím môže trúfať na nich, ba dokonca aj na blyštiace sa kovy, pýtali sme sa tých, čo na vlastnej koži okúsili, ako to na reprezentačnom fóre chodí.

Skryť Vypnúť reklamu

Igor Liba: "Teraz je ešte ťažké povedať na čo si môžeme trúfať. Veľa závisí od prvého zápasu s Nórskom, tak je to na každom šampionáte. Ako sa s mužstvom zžijú hráči z NHL, ktorí už viac ako týždeň nehrali, a vlastne ani netrénovali, ako zachytajú brankári... Na tom poste vidím tentoraz našu slabinu, pre mňa je trošku čudné, že na majstrovstvá sveta ide zranený brankár. Najslabším článkom nášho mužstva je však vždy obrana, a bude asi aj teraz. Aspoňže v útoku sme silnejší ako vlani v Rige. Či môžeme hrať o medailu? Prečo nie? Je to turnaj, špecifický tým, že rozhoduje

vždy ten jeden, najdôležitejší zápas. Každý šampionát má v podstate rovnakých favoritov, a domáce mužstvo patrí tentoraz určite k najväčším. Pre mňa sú Rusi najväčším kandidátom na titul."

Skryť Vypnúť reklamu

Vladimír Svitek: "Každý šampionát je iný. Dlho bolo otázne ako sa sformuje naše mužstvo, ale teraz, keď sú v ňom hráči zo zámoria, je to už trošku veselšie. Myslím si, že takto by sme mohli siahnuť aj na medailu. Škoda len, že tí hráči nemohli prísť skôr a neabsolvovali aspoň časť prípravy, ale taký je už profi život, k tomu to speje. Našou nevýhodou je, že máme málo skúsených brankárov, aj keď ich výchova už ukazuje ovocie, v budúcnosti môžeme mať veľmi dobrých gólmanov. Trošku sa však bojím aj defenzívy, kde sme v prípravnom zápase s Bieloruskom robili dosť chýb. No odhadujem, že by sme mohli skončiť niekde do štvrtého miesta. Favoritmi sú Rusi, lebo hrajú doma a silou-mocou budú chcieť získať titul. Aj tie nové haly pre majstrovstvá sveta svedčia o tom, že hokej je tam šport číslo jeden. Silní budú aj Švédi, a uvidíme čo sa vykľuje z Kanaďanov a Američanov, ktorí sa vždy formujú na poslednú chvíľu."

Skryť Vypnúť reklamu

Bedřich Brunclík: "Vzhľadom na to, že naši najlepší hráči v NHL, v úvodzovkách, neuspeli, naši fanúšikovia sú naladení optimisticky. Myslím, že s nimi sa v Moskve umiestnime podstatne vyššie ako minulý rok v Rige, som presvedčený, že budeme hrať o medaily. Je to reálne, kádrovo na ne určite máme. Takže tipujem prvú štvorku, že budeme v semifinále. V tých zápasoch už bude rozhodovať momentálna forma, svoju úlohu však zohrá aj domáce prostredie, to je tentoraz v prospech Rusov. Navyše, už dlho neboli na majstrovstvách sveta úspešní, na vlastnom ľade urobia preto všetko, aby sa dostali opäť hore. Rusi sú moji favoriti šampionátu."

Vincent Lukáč: "Určite skončíme oveľa lepšie ako naposledy v Lotyšsku, máme na to aj oveľa lepší mančaft, ako hral v Rige. Myslím, že z Moskvy donesieme medailu. Pri pohľade na súpisky účastníkov šampionátu je jasné, že okrem domáceho Ruska a nášho tímu tam totiž nikto nebude mať lepší výber, v zostavách niektorých mužstiev sú podľa mňa aj štvrtotriedni hráči. To sa týka aj obhajcov titulu Švédov, keď nemôžu prísť napríklad hráči Detroitu, kde majú vari desať hokejistov. Aj u nás to ešte pred týždňom vyzeralo všelijako, plakalo sa, že nemôžu prísť hráči z NHL. Dnes je situácia úplne iná. Tipujem finále Rusko - Slovensko, ale favoritom na titul sú pre mňa Rusi. Dlho ho už nezískali, doma to budú mať ťažšie, lebo budú od väčším tlakom, ale zvládnu to."

Miroslav Marcinko: "Prajem chlapcom, aby sa umiestnili lepšie ako na vlaňajšom šampionáte, aj tomu verím. Ide o to, ako budú pripravení hráči zo zámoria, ako sa aklimatizujú v európskych podmienkach. V prvom rade však musíme zvládnuť našu základnú skupinu, a potom to kolo smrti. Kto ním prejde, bude už aj psychicky v pohode, lebo bude bližšie k medaile. Ten jeden zápas je aj o šťastí, o zdravotnom stave, každý vie, že rozhoduje vlastne o všetkom, o úspechu i neúspechu. Už stabilne sa hovorí o tom, že v útoku sme najsilnejší, defenzíva je trošku problematickejšia, pretože je v nej viac mladých chlapcov, Graňák, Jurčina, či Stehlík, ale z nich sa časom môže vykryštalizovať skúsená, kvalitná obrana, aby sa nerozprávalo stále iba o útoku. Favoriti majstrovstiev sveta sú vlastne vždy rovnakí, je to stále dookola, Švédsko, Rusko, Kanada, Česko... Rusi to budú mať doma najťažšie, lebo budú pod veľkým tlakom. Párkrát už mali možnosť získať zlaté medaily, ale svoju úlohu nezvládli."

mat

Dostanú sa Slováci z predmestia do centra Moskvy?

Slovenskí hokejoví reprezentanti odštartujú MS v Moskve duelom proti Nórsku a stane sa tak, ako už býva zvykom, až v druhý hrací deň šampionátu o 20.15 (18.15

SELČ) v Mytišči. Slováci budú hrať všetky svoje zápasy základnej skupiny na predmestí Moskvy. V mestečku Mytišči, novom domovskom stánku tradičného klubu Chimik Voskresensk (Moskovská oblasť), sa stretnú 30. apríla (16.15 - 14.15 SELČ) s Nemeckom a na záver C-skupiny i celej základnej fázy turnaja odohrajú 2. mája stretnutie proti Kanade (20.15 - 18.15 SELČ).

Ak slovenskí hokejisti skupinu nevyhrajú, všetky nasledujúce zápasy druhej fázy, teda aj v prípade neočakávaného zostupu zo 4. priečky do skupiny o udržanie, odohrajú v tej istej 7-tisícovej hale. Do 14 a pol tisícovej arény v centre mesta na Chodynských poliach by sa v prípade prvého miesta v C-skupine sťahovali na prvý zápas osemfinálovej F-skupiny (5. mája). V aréne Chodynka sa potom uskutočnia všetky zostávajúce zápasy MS, teda štvrťfinále, semifinále i medailové.

Systém turnaja zostáva nezmenený, prvé tri tímy z každej zo štyroch štvorčlenných skupín postúpia do druhej fázy, kde si berú body zo zápasov so spolupostupujúcimi. Zo šesťčlenných skupín postúpia do štvrťfinále po štyri najlepšie tímy, kde sa stretnú klasickým krížovým spôsobom (1E-4F, 2E-3F...). V tomto zostáva modus nezmenený, mení sa však bodovanie i spôsob ukončenia zápasov. Všetky budú poznať svojho víťaza, teda aj tie skupinové. Ak sa po 60 minútach o víťazovi nerozhodne, nasleduje v prvých dvoch skupinových fázach 5-minútové predĺženie so štyrmi korčuliarmi na ľade v oboch družstvách. Prípadné nájazdové rozstrely sa idú systémom série prvých troch a potom jednokolovo až do rozhodnutia. Za víťazstvo v riadnom čase sú tri body, v nadstavbe dva body a za prehru v nadstavbe jeden bod. V prípade rovnosti bodov v prvých dvoch fázach rozhoduje vzájomné meranie síl, potom rozdiel v skóre a následne pomer skóre, pričom kritériom je vyšší počet strelených gólov. Ak by nastala zhodná situácia aj v týchto parametroch, uskutoční sa nájazdový rozstrel.

Program MS (časy sú v SELČ, o 2 hodiny menej ako Moskva)

27. apríla: 14.15 (Mytišči) USA - Rakúsko (B-skupina), 15.15 (Chodynka) Ukrajina - Fínsko (D-skupina), 18.15 (My) Bielorusko - ČR (B), 19.15 (Cho) Rusko - Dánsko (D)

28. apríla: 14.15 (Cho) Švajčiarsko - Lotyšsko (A), 14.15 (My) Nemecko - Kanada (C), 18.15 (Cho) Švédsko - Taliansko (A), 18.15 (My) Slovensko - Nórsko (C)

29. apríla: 14.15 (Cho) Fínsko - Dánsko (D), 14.15 (My) ČR - Rakúsko (B), 18.15 (Cho) Rusko - Ukrajina (D), 18.15 (My) USA - Bielorusko (B)

30. apríla: 14.15 (Cho) Švajčiarsko - Taliansko (A), 14.15 (My) Slovensko - Nemecko (C), 18.15 (Cho) Lotyšsko - Švédsko (A), 18.15 (My) Kanada

- Nórsko (C)

1. mája: 14.15 (Cho) Dánsko - Ukrajina (D), 14.15 (My) Rakúsko - Bielorusko (B), 18.15 (Cho) Fínsko - Rusko (D), 18.15 (My) ČR - USA (B)

2. mája: 14.15 (Cho) Taliansko - Lotyšsko (A), 14.15 (My) Nórsko - Nemecko (C), 18.15 (Cho) Švédsko - Švajčiarsko (A), 18.15 (My) Kanada - Slovensko (C)

3. mája: 14.15 (Cho) 2A - 2D (E), 14.15 (My) 2B - 2C (E), 18.15 (Cho) 3D - 1A (E), 18.15 (My) 3C - 1B (F)

4. mája: 14.15 (Cho) 1C - 3B (F), 14.15 (My) 4B - 4C (skupina o udržanie), 18.15 (Cho) 1D - 3A (E), 18.15 (Cho) 4A - 4D (skupina o udržanie)

5. mája: 14.15 (Cho) 2A - 2D (E), 14.15 (My) 2B - 3C (F), 18.15 (Cho) 2D - 3A (E), 18.15 (My) 1B - 2C (F)

6. mája: 10.15 (Cho) 4A - 4B (skupina o udržanie), 10.15 (My) 4D - 4C (skupina o udržanie), 14.15 (Cho) 1D - 2A (E), 14.15 (My) 2C - 3B (F), 18.15 (Cho) 1A - 2D (E), 18.15 (My) 1B - 1C (F)

7. mája: 10.15 (Cho) 4B - 4D (skupina o udržanie), 10.15 (My) 4C - 4A (skupina o udržanie), 14.15 (Cho) 3A - 3D (E), 14.15 (My) 3B - 3C (F), 18.15 (Cho) 1A - 1D (E), 18.15 (My) 1C - 2B (F)

9. mája: 14.15 (Cho) prvé štvrťfinále, 18.15 (Cho) druhé štvrťfinále,

10. mája: 14.15 (Cho) tretie štvrťfinále, 18.15 (Cho) štvrté štvrťfinále

12. mája: 13.15 (Cho) prvé semifinále, 17.15 (Cho) druhé semifinále

13. mája: 14.15 (Cho) o 3. miesto, 18.15 (Cho) finále

TASR

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Zelená Bratislava
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 308
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 13 391
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 287
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 159
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 170
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 484
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 788
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 917
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 767
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 739
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košice počas zákazu vychádzania.

Minister Naď: Hlasy pochybovačov začali utíchať

Infekčných je v priemere 3,55 percenta, v Bardejove menej.

Minister obrany Jaroslav Naď prišiel do Bardejova.

Domov v Sabinove ostáva v karanténe, jeho klientka zomrela

Väčšina osadenstva i zamestnancov, spolu 124 ľudí, je pozitívna.

Sabinov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Záujem je ešte vyšší ako v piatok, celkovo otestovali už takmer 100-tisíc ľudí (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo 2890 pozitívne testovaných na koronavírus a 25 úmrtí pacientov s Covid-19. Na Orave a v Bardejove pokračuje celoplošné testovanie na Covid-19.

Ľudia čakajú na testovanie v obci Kľušov v bardejovskom okrese.
Odberové miesto v dolnokubínskej nemocnici.

Prečo sú tu vojaci, nemajú čo robiť? Veľká reportáž z Oravy

Na testy čakali ľudia v chladnom počasí aj hodinu.

Celološné testovanie na Orave.
Odliatky kostry tyranosaura Stana boli od 90. rokov vystavené vo viacerých múzeách v Európe. Tentoraz však predali vzácnu originálnu kostru, ktorá významne prispela k poznaniu o tyranosauroch.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop