Jediné jedlo navaril pred pol storočím
Kunsthistorik Gabriel Kládek vníma varenie ako stratu času. Ľutuje v kuchyni stráviť viac minút ako je nevyhnutné, lebo má množstvo dôležitejších aktivít. Ak by malo jeho stravovanie stáť na ňom, tak by jedol len chlieb, lebo je s ním najmenej práce. Ešteže má manželku, ktorá je výbornou kuchárkou.
"Na varenie treba mať bohom dané vlohy a tie ja nemám. Manželka ich má, dostala do vienka výborné čuchové a chuťové zmysly. Zdedila to po otcovi. Aj moje deti vedia dobre variť. Ja si uvarím akurát tak čaj a kávu," smeje sa kunsthistorik. "Ale ani to nie je ľahké, lebo v Košiciach nie je dobrá voda. Z tvrdej vody sa totiž nedajú uvariť tieto nápoje tak, aby boli chutné, preto ich treba doslaďovať."
Jediným jedlom, ktoré doteraz uvaril, bola plnená paprika a kapusta. Bolo to naozaj veľmi dávno - pred polstoročím. "Ešte vtedy, keď som ako mladý chlapec býval s rodičmi a oni odišli niekam na dovolenku. Podarilo sa mi to na prvý šup, nič mi nezhorelo, ani som nič nepripálil. Bolo to také dobré, že som im to odložil do chladničky. A keď to ochutnali, dostal som za to aj pochvalu."
G. Kládek si veľmi živo pamätá na časy, kedy sa v každej domácnosti varilo pivo. "Bolo to bežné. Aj moja stará mama koncom 40 rokov 20. storočia varila pivo doma, presnejšie povedané, rada to nazývala pivom. To, že deti ho ochutnajú bolo samozrejmé."
G. Kládek v sebe kunsthistorika nezaprel ani pri ponúknutí svojho receptu. Vybral ho z "Knižočky kuchárskeho remesla", vydanej v Košiciach roku 1763. Uvádzame ho v pôvodnom znení, preto je množstvo a pomer jednotlivých ingrediencií neuvedený. Kniha sa spoliehala na schopnosti a fantáziu kuchára - remeselníka.
Pivná polievka
Postup: varené pivo zmiešame s vajíčkom, posypané na drobné kocky pokrájanou, posolenou a vypraženou žemľou. Keď je pivo veľmi octové, tak polievku temperujeme vodou.
Dobrú chuť!
boa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári