Opátske.
Gemerská ulica (na snímke) v južnej časti mesta bola pomenovaná po oblasti Gemer. Jeho územie je takmer totožné s územím bývalej Gemersko-Malohontskej župy. Patrí medzi najkrajšie, s národnými parkmi Muránska planina s hradom Muráň, Slovenské Rudohorie a Slovenský raj s prekrásnou dolinou Hnilca. Obľúbeným miestom je lyžiarske centrum v Dedinkách, ale aj vodná nádrž Palcmanská Maša.
Podľa regiónu Kysuce dostala meno Kysucká ulica na Západe. Väčšia časť územia bola v roku 1984 vyhlásená za Chránenú krajinnú oblasť. Historicky patrili do Trenčianskej stolice, neskôr do Považskej župy a dnes sú súčasťou Žilinského samosprávneho kraja. Vyznačujú sa viacerými jedinečnými prírodnými, historickými a kultúrnymi zaujímavosťami. Súčasťou Kysúc sú štátne prírodné rezervácie Veľký Javorník a Malý Polom a Veľká Rača.
Na severe mesta je Liptovská ulica, ktorá nesie meno regiónu Liptov, ktorý je jedným z najnavštevovanejších oblastí vďaka neobvyklému prírodnému bohatstvu. Obklopený je Chočskými vrchmi, Vysokými, Nízkymi a Západnými Tatrami, Veľkou a Malou Fatrou. Na pomerne malom území je veľká diverzita prírodných zvláštností. Okrem mora ponúka všetko. Nachádza sa tam množstvo kvalitných lyžiarskych tratí, ale napríklad aj termálne kúpalisko Bešeňová, jaskyne, vodná nádrž Liptovská Mara.
Na Severe dostala miesto Oravská ulica, podľa regiónu Orava, ktorý je známy predovšetkým svojimi prírodnými krásami. Ohraničený je Oravskými Beskydami, Západnými Tatrami - Roháčmi, Chočskými vrchmi a Malou Fatrou. Preteká ňou najčistejšia rieka Orava, na hornom toku ktorej bola vybudovaná Oravská priehrada. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí Oravský hrad.
Považská ulica na Terase bola pomenovaná po regióne Považie, ktorý je tretím najväčším na Slovensku. Jeho prevažnú časť prekrývajú pohoria Javorníky, Malá Fatra, Strážovské a Súľovské vrchy, Kysucká vrchovina a Žilinská pahorkatina. Do roku 1923 bolo Považie súčasťou Trenčianskej stolice, neskôr Považskej župy. K najhodnotnejším vzácnostiam patrí renesančný zámok v Bytči a hrad, ale tiež Budatínsky zámok s jedinečnou drotárskou expozíciou.
V mestskej časti Vyšné Opátske sú zastúpené dva regióny. Šarišská ulica reprezentuje Šariš, zaberajúci územie bývalej Šarišskej stolice. Región je reprezentovaný hornatým prostredím so zárezmi riek Torysy, Tople, Ondavy a ich prítokmi. Zasahujú tam viaceré pohoria Východných Karpát so svojou charakteristickou pieskovcovo-ílovcovou stavbou. V okolí Slanských vrchov sa ťaží soľ, v minulosti tiež opály.
Zemplínska ulica nesie meno regiónu Zemplín, zodpovedajúci územiu Zemplínskej župy spred roku 1918. Potom sa územie rozdelilo medzi Česko-Slovensko a Maďarsko. Župa sa spojila so slovenskou časťou Užskej župy. Medzi jeho historické pamiatky patrí niekoľko hradov a zrúcanín. Turisticky vyhľadávanými oblasťami sú Zemplínska šírava, Vinianske jazero a Morské oko. Prírodným skvostom je Národný park Poloniny, Chránená prírodná rezervácia Vihorlatské vrchy a Bukovské vrchy.
Zajtra sa dozvieme o uliciach pomenovaných podľa štítov.
(pod)
Autor: podľa regiónov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári