vrátane vybavenia medicínskou technikou a RTG prístrojov bude stáť jednu miliardu korún.
"Koncom apríla bola ukončená verejná súťaž na generálneho dodávateľa dostavby ústavu, ktorú vyhrala michalovská spoločnosť Stavoterm, s.r.o., firma so skúsenosťami s výstavbou nemocníc. Vo finále súťaže boli štyri spoločnosti, Úrad pre verejné obstarávanie sa zaoberal podnetmi, ktoré vzniesli niektoré firmy, záver je taký, že súťaž bola právoplatne ukončená a s víťazom sme 30. apríla podpísali zmluvu o dielo. Ešte predtým nám jej text odsúhlasilo mimoriadne valné zhromaždenie," informoval nás včera generálny riaditeľ VÚSCH František Sabol.
V zmluve o dielo sa Stavoterm zaviazal, že do 20 mesiacov od podpísania odovzdá do užívania nové kardiocentrum. A aké bude?
"Ústav bude určite pýchou Košíc, je naprojektovaný ako špičkové, veľmi kvalitné zdravotnícke zariadenie na úrovni 3. tisícročia, ktoré zapadne do panorámy fakultnej nemocnice. Vždy sme chceli, aby sa postavil, resp. prebudoval zo schátralých tzv. hrebeňoviek v areáli, pretože tu logicky patrí pre dostupnosť iných služieb," teší sa zo štartu riaditeľ, ktorý je zároveň aktívnym kardiochirurgom.
Pochodil podobné kliniky po svete a preto je rád, že projekt košického kardiocentra je porovnateľný so svetovým štandardom, veľmi funkčne riešený s väčším množstvom akútnych lôžok a operačných sál, ktoré nevyhnutne potrebujú.
"Urgentné veci budú oddelené od ambulantných, súčasťou bude aj samostatná lekáreň a kaviareň pre pacientov a zamestnancov, obchodíky a veľká poslucháreň pre medikov s priamym prenosom z operačných sál. Projekt má hlavu a pätu, neviem sa dočkať jeho realizácie," dodáva riaditeľ Sabol.
Peniaze na hrubú stavbu má ústav už teraz na účte, 200 miliónov dostal ako účelové prostriedky z fondu Secal, ďalšiu časť z predaja areálu detskej nemocnice na Moyzesovej UPJŠ, tretia časť sú prostriedky z vlastnej činnosti ústavu.
"V priebehu niekoľkých týždňov by mal byť zrealizovaný odpredaj pozemkov v areáli nemocnice za 145 miliónov pre bratislavskú spoločnosť na základe ponukového konania. S tým súvisí presťahovanie Heliportu na Ipeľskú ulicu, ktorá je v areáli fakultnej nemocnice. Od UPJŠ by mala prísť posledná splátka za detskú nemocnicu vo výške 30 miliónov, takže z predaja nehnuteľností získame cca 200 miliónov. Zvyšný balík, potrebný na dostavbu, získame formou úveru z banky. Bude vypísaná verejná súťaž a z ponuky bánk si vyberieme najvýhodnejší úver," dodal František Sabol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári