vyhlásili Tichú a Kôprovú dolinu za Územie chránené občanmi a o niekoľko metrov ďalej tú istú oblasť vyhlásili za Územie chránené vlastníkmi vlastníci pozemkov. Aj napriek evidentnej rozdielnosti názorov ku konfliktom nedošlo. Územie si zobrali aktivisti pod správu až po tom, keď zlyhala Štátna ochrana prírody a podľahla skupinovým lobbistickým nátlakom, zdôvodnil stretnutie šéf Lesoochranárskeho združenia VLK Juraj Lukáč.
Približne tisíc ochranárov zo Slovenska, Česka a Poľska sa zišlo pri Pribyline, aby vyslali politikom správu, že v Tatranskom národnom parku niečo nie je v poriadku a sú ho pripravení chrániť.
Viac ako sto nespokojných majiteľov lesných pozemkov a lesníkov demonštrovalo svoje názory len niekoľko metrov od tisícky ochranárov. Predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Juraj Vanko označil akcie ochranárov z posledných dní za hystériu a demagógiu.
Urbárnici sa obávajú čiastočne oprávnene, aj keď všetky pozemky majú už teraz v najvyššom piatom stupni ochrany. Problém im však nerobia ochranári, ale štát. Tomáš Vančura, exriaditeľ TANAP-u, ktorý sa vrátil z USA a objavil sa v Pribyline, tvrdí, že Tichá a Kôprová nie sú kauzy ochranárov, ale lesníkov a štátnych úradníkov. Ministerstvo životného prostredia malo ukončiť zonáciu a za súkromné pozemky v najprísnejších ochranných pásmach by mal štát majiteľom platiť náhradu. Nie len Ficova, ale všetky predchádzajúce vlády, mali s vyplácaním náhrad problémy. Pravdepodobne aj toto je jeden z dôvodov nervozity a averzie urbárnikov voči ochranárom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári