pamiatkového úradu Košice, Mestských lesov Košice a Občianskeho združenia Pro Castellum, aby priamo na mieste zistili aktuálny stav tejto pamiatky.
"Iniciovali sme toto stretnutie kvôli tomu, aby sa pohli veci dopredu. Našim cieľom je záchrana Košického hradu, no nechceme to robiť ´hurá systémom´. Práve naopak. Spolupráca s mestom, pamiatkármi a mestskými lesmi je nevyhnutnosťou. Veď hrad by bola škoda nechať úplne napospas zubu času," informoval nás výkonný riaditeľ Občianskeho združenia Pro Castellum Boris Macko. "Potrebovali sme si navzájom ujasniť aj to, čo by sa dalo na hrade v najbližšom čase urobiť. Mesto nám vyšlo v ústrety a zaradilo prezentáciu nášho združenia ako jedno z podujatí Dní mesta Košice. Už 1. mája spolu s otvorením vyhliadkovej veže na Hradovej budú môcť všetci tí, ktorí sem prídu, vidieť aj pôdorys či skicu hradu v jeho stredovekej podobe. Zároveň pribudne aj náučný chodník."
Na informačných tabuliach sa návštevníci dozvedia aj o hrade a nebudú tak odkázaní len na vlastnú fantáziu. "Po dohode s mestom a pamiatkármi očistíme od náletovej zelene odkrytú časť hradieb, ako aj úsek, ktorý na ne nadväzuje na druhej strane prístupovej cesty a je zatiaľ skrytý v lese. Začneme už tento víkend. Následne na to urobíme tieto práce aj na dolnej časti hradieb tak, aby 1. mája boli lepšie viditeľné." Na Dni mesta Košice ešte chystajú pre záujemcov aj možnosť prejsť si areál hradu, presnejšie pozrieť si hradby, ktoré sa zachovali. Len málokto totiž vie, že areál hradu má rozlohu zhruba 8 hektárov, čo ho radí k najväčším na Slovensku. Napriek tomu, že z neho veľa neostalo, dajú sa obdivovať hradby, ktoré majú v úseku pri trojuholníkovej veži hrúbku 3,8 metra. Na iných miestach sú síce rozrušené, ale pekne na nich vidno pôvodné opracovanie kameňa, či stredovekú maltu. "Prehliadka hradného areálu bude spojená s výkladom. Ten síce nebude len odborný, ale budeme sa snažiť prezentovať nielen fakty, ale aj úvahy."
Hoci je hrad národnou kultúrnou pamiatkou, oficiálne neexistuje, čo je paradoxná situácia, v ktorej je väčšina slovenských hradov. V katastri nie je evidovaný, stojí však na mestských pozemkoch. Aké sú teda ďalšie plány? "Odstráni sa niekoľko stromov, ktoré priamo ohrozujú hradby. Nie je ich však veľa. Dôležité budú udržiavacie práce, aby sa na hradby po ich očistení opäť nedostala náletová zeleň. Je to vlastne svojím spôsobom nekonečný proces. Časom treba vyšpárovať pod odborným dohľadom hradby," doplnil riaditeľ OZ Pro Castellum.
Všetko závisí od toho, aký bude postoj mesta k využitiu plochy, na ktorej stojí hrad. Keďže kandiduje na Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013, dá sa predpokladať, že Košický hrad by mohol byť jedným z bodov kandidatúry. Veď veľký hradný areál, ktorý ešte skrýva veľa tajomstiev, nemá každé mesto. Postupne začína dianie okolo hradu ožívať, čo prospeje nielen samotnej pamiatke, ale aj Košičanom a návštevníkom Hradovej, ktorí sa konečne o hrade dozvedia viac.
bm
foto: Marcel Závodný
Autor: Chcú oživiť Košický hrad
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári