Kandráča tým chcel kraj získať aktuálne údaje o stave jednotlivých objektov, ich energetickej náročnosti, ako aj interiérovom vybavení a nedostatkoch. Tieto údaje majú slúžiť ako podklad pri pokračujúcej racionalizácii, ale aj pri rozvojových aktivitách.
"Máme teda akúsi zdravotnú kartu každej školy v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK. Súčasťou je aj zmapovanie dodávok jednotlivých druhov médií. Sú tam zahrnuté aj požiadavky na zmenu z vykurovania plynom na biomasu. Aj vďaka analýze týchto údajov budeme vedieť postupne znižovať energetické náklady, aby peniaze boli vynakladané hlavne na zvyšovanie kvality výučby," vysvetľuje Š. Kandráč.
Náklady na teplo a elektrickú energiu škôl a školských zariadení v minulom roku presiahli 133,5 milióna Sk, z toho náklady na teplo tvorili vyše 92,6 milióna korún. K najnákladnejším školám patrí Gymnázium na Alejovej ulici i Stredná umelecká škola na Exnárovej ulici v Košiciach, Gymnázium na Javorovej ulici v Spišskej Novej Vsi a Stredná zdravotná škola v Rožňave. Ostatné školy majú menšie náklady na teplo a elektrickú energiu.
"Medzi najúspornejšie patrí SPŠ elektrotechnická v Michalovciach. Aj napriek tomu, že je to klasická panelová budova, vďaka už zrealizovaným opatreniam sa podarilo náročnosť na energie znížiť skoro o polovicu," hovorí šéf školstva.
K hlavným dôvodom vysokej energetickej náročnosti školských objektov patria vysoké tepelné straty okien, obvodových plášťov a striech, no v niektorých prípadoch aj neefektívna, prípadne neexistujúca regulácia spotreby tepla, teplej vody či elektrickej energie.
Pasporty navyše poukázali aj na ďalšie konkrétne nedostatky objektov, pričom KSK za najzávažnejší považuje problém, týkajúci sa statiky objektov.
"Máme staticky narušenú telocvičňu pri Gymnáziu Opatovská, museli sme rýchlo začať s jej opravou. Problémom sú však aj zatekajúce strechy, neraz to znemožňuje výučbu v niektorých častiach objektov. Zlých striech je veľmi veľa, som až prekvapený."
Pokojne možno podľa neho hovoriť o polovici škôl, ktoré majú tento problém, no často ide o lokálne zatekanie časti strechy. Ako vedúci školstva dodáva, rozpočet na obrovský počet nedostatkov nestačí.
"Náš rozpočet zďaleka nebude postačovať, aby sme zabezpečili prevádzku škôl aj odstránenie všetkých nedostatkov, ktoré školy požadujú. Určujeme preto prioritné poradie v závislosti od akútnosti. Tie najzávažnejšie začneme opravovať ešte v tomto roku, ostatné budú musieť počkať. Je tam potrebná celková investícia okolo sto miliónov Sk."
Momentálne sa pripravujú komplexné energetické audity na jednotlivých školách. Na ich základe bude zrejmé, aké úspory možno dosiahnuť rekonštrukciami a racionalizačnými opatreniami. Tento audit má zatiaľ iba päť percent z celkového počtu 88 škôl.
"Následne určíme ďalšie kroky na zníženie spotreby, prioritne sa zameriame na objekty, v ktorých sa pri minimálnej investícii dosiahne maximálny efekt," dodáva Š. Kandráč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári