Podľa Valentovičovho poradcu sa z verejnej siete navrhuje vylúčiť železničná aj vojenská nemocnica. Tie o tom nevedia
Košice Ministerstvo zdravotníctva už niekoľko mesiacov pracuje na stanovení optimálnej siete nemocníc, ktorá by mala priniesť úsporu 700 miliónov korún a vyriešiť problém s nedostatkom lekárov a sestier. Ako by sa zmeny mali dotknúť zdravotníckych zariadení v Košiciach, však ministerstvo stále neprezradilo.
V správe, ktorú bude schvaľovať zajtra vláda, rezort tvrdí, že po rokovaní s poisťovňami navrhli zoznam 36 nemocníc alebo veľkých častí fakultných nemocníc. Tie sú podľa dokumentu vhodné na to, aby zmenili svoje zameranie. Znamená to, že by napríklad začali poskytovať sociálnu starostlivosť a preto by už do nich nešli peniaze z verejného zdravotného poistenia. Tým sa má v sieti zdravotníckych zariadení znížiť počet nadbytočných lôžok.
Ministerstvo nechce oficiálne potvrdiť, či medzi zariadeniami, ktoré by mali takto zmeniť svoje využitie, sú aj košické nemocnice. "Tieto informácie v tejto chvíli nebudeme zverejňovať. Urobíme tak, keď sa na zozname konkrétnych nemocníc definitívne zhodnú poisťovne," povedala hovorkyňa ministerstva Silvia Balázsiková.
Zdravotnícke noviny však vo štvrtok uverejnili šestnásť nemocníc, ktoré navrhla pracovná skupina na reprofilizáciu a vyradenie zo siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Odvolávajú sa pritom na poradcu ministra zdravotníctva Milana Kamenského. Na zozname je aj Železničná nemocnica a Vojenská letecká nemocnica. V prvej je 95 lôžok, v druhej 232.
Samotné nemocnice tvrdia, že o žiadnych zmenách od ministerstva nevedia. "Letecká vojenská nemocnica zatiaľ nedostala žiadny oficiálny dokument o pripravovanej reprofilizácii," povedal Vladimír Gemela, hovorca ministerstva obrany, pod ktoré táto nemocnica spadá.
O tom, že by mala v niektorej zo svojich častí redukovať nemocničné lôžka a zmeniť ich na sociálne, nemá informácie ani Fakultná nemocnica L. Pasteura. Podľa riaditeľa Jaroslava Šajtyho sú však pripravení "počet lôžok aktuálne znížiť alebo zvýšiť". Teraz ich má nemocnica 1616.
Ministerstvo nekomunikuje ani so Železničnou nemocnicou, tá však dôrazne odmieta, že by sa vôbec mohla transformovať na zariadenie sociálnej starostlivosti. Riaditeľ Michal Adami takéto informácie považuje za omyl. Odvoláva sa pritom na zákon, podľa ktorého je poisťovňa povinná uzavrieť zmluvu s poskytovateľom, ktorý má dohodu o poskytovaní všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti najmenej s jedným jej poistencom. "My máme 28tisíc kapitovaných pacientov, ktorí spadajú pod našich praktických lekárov," hovorí.
Po zajtrajšom prerokovaní správy o racionalizácií siete nemocníc vládou by sa malo prijať uznesenie, podľa ktorého minister Ivan Valentovič do polovice júna predloží návrh novely nariadenia o minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Či sa podarí presadiť ministerstvu radikálne riešenie v podobe rušenia niektorých nemocníc, je však veľmi otázne. Žiadne nemocnice sa totiž podľa premiéra Roberta Fica rušiť nebudú, transformovať sa budú iba niektoré ich oddelenia. "Všetko zostane, zostanú ľudia, nemocnice, ambulancie, len povedzme jedno - dve oddelenia budú oddelenia tzv. sociálnych lôžok," uviedol v nedeľu Fico pre TV Markíza..
(rok)
Text k foto Adami: "Železničnú nemocnicu nejde zmeniť na sociálne zariadenie. Nie sme totiž len lôžkovou nemocnicou, poskytujeme komplexnú zdravotnú starostlivosť," hovorí M. Adami
Text k foto železničná nemocnica: Podľa poradcu ministra M. Kamenského pracovná skupina navrhla zo siete vyradiť aj dve košické nemocnice okrem vojenskej aj železničnú.
N:Žel nemocnica VEJA
Adami7veja
1veja
Autor: ZDRAVOTNÍCTVO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári