cieľom zvýšiť kvalitu a zlepšiť vybavenie škôl a ohodnotenie učiteľov. Zo 41 ZŠ navrhuje zrušiť k 30. júnu šesť: Charkovskú, Krosniansku 2 (obe Furča), Starozagorskú (KVP), Petzvalovu (Západ), Škultétyho (Staré Mesto) a Myslavskú (Myslava).
Poverená vedúca oddelenia školstva na magistráte Helena Jeníková (SDKÚ-DS) tvrdí, že posledné tri roky vyrábajú ZŠ dlh od 22 do 32 miliónov a mesto ich potom musí oddlžovať, tento rok 30 miliónmi. Vďaka zrušeniu 6 škôl by sa podľa nej budúci rok zlepšilo hospodárenie zostávajúcich ZŠ o 25 miliónov. Mestskej šéfke školstva sme položili niekoľko otázok.
* * *
Návrh na zrušenie ZŠ Starozagorská na KVP ste zdôvodnili kritériami počet žiakov, poloha školy a jej hospodárenie. V prípade navrhovanej racionalizácie ZŠ Charkovská a Krosnianska 2 na Furči ste však argumentovali namiesto hospodárenia kritériom stav budovy. To môže vyzerať, akoby ste uvádzali také kritériá, aké vám kde vyhovujú.
"Nie. Kritérium stav budovy som pri KVP neuviedla, lebo tam neprebehli veľké investície, ktorými by sa školy významnejšie líšili. Za posledné štyri roky sa investovalo do škôl v celom meste v rámci údržby, opráv, rekonštrukcií okolo 102 miliónov. Tie však boli rozdrobené zhruba rovnomerne medzi všetky školy. Výnimkou je vyše dvadsaťmiliónová rekonštrukcia strechy ZŠ Postupimská (tá podľa Jeníkovej školu s najnižším počtom žiakov na Furči zachránila, inak by jej hrozilo zrušenie pozn. red.). Kritérium hospodárenia súvisí s počtom žiakov. Všetky kritériá boli použité všade rovnako. Za návrhom i kritériami si stojím."
Pri Furči tvrdíte, že ZŠ Maurerova nemožno zrušiť, lebo na jej strane od hlavnej sídliskovej cesty by potom ostala už len jedna škola (Postupimská) a na druhej až tri, takže navrhujete nechať dve školy pod cestou a dve nad cestou. Pri KVP vám však neprekáža, že po zrušení ZŠ Starozagorská by na jednej strane štvorprúdovej komunikácie nebola už žiadna škola a na opačnej až tri. Nepoužívate dvojaký meter?
"Nie. Školy by mali ostať rozložené rovnomerne z pohľadu cesty aj celého sídliska. To podľa mňa návrh racionalizácie na Furči spĺňa. Ale treba prihliadať aj na možnosti, aké ktoré sídlisko poskytuje. Na KVP nepripadá do úvahy zrušenie Lechkého s najlepším hospodárením a najnovšou budovou. Drábova je zas na opačnom konci a jej zrušením by vznikla nerovnomernosť. Ostáva teda porovnávať Janigovu a Starozagorskú (Janigova má viac žiakov i lepšie hospodárenie)."
Opozičná mestská poslankyňa a členka komisie školstva Mária Gamcová (SF) na minulotýždňovej tlačovke kritizovala, že oddelenie školstva nepostupovalo pri výbere škôl na zrušenie podľa viacerých kritérií schválených zastupiteľstvom v roku 2005 a že ste ignorovali mestskú koncepciu školstva z roku 2004. Tá totiž rátala výhľadovo do roku 2009 len s racionalizáciou ZŠ v Myslave a na Krosnianskej 2. Nepočítala však s rušením Charkovskej, Starozagorskej, Petzvalovej ani Škultétyho, ako teraz navrhujete. Pritom podľa koncepcie školy v Myslave a na Krosnianskej 2 počtami žiakov stále spĺňajú podmienku, aby ich mesto ešte nezrušilo.
"Koncepcia z roku 2004 však uvažuje len s jedným faktorom, demografickou krivkou. Lenže odvtedy začali vznikať neštátne školy. Koncepcia z roku 2004 teda nemohla v sebe zahrnúť faktory, ktoré začali pôsobiť neskôr. My ich však už musíme vziať do úvahy, lebo nám berú žiakov. Kritériá z roku 2005 predkladaný materiál v plnej miere rešpektuje."
Podľa Gamcovej teraz netreba rušiť žiadnu školu. Oddlžovať ich 30 miliónmi ročne nepovažuje za neúnosný stav, len za kvapku v mori napríklad v porovnaní so stámiliónovými dotáciami mesta dopravnému podniku. Zlepšenie hospodárenia o 25 miliónov zrušením škôl podľa nej situáciu nerieši.
"Aká je tu logika? Nemáme robiť nič, aj keď sme zadlžení, lebo niekto iný je ešte zadlženejší? Nemáme nastaviť systém na efektívnejšie hospodárenie len preto, že ten druhý hospodári zle? Ak budem s primátorom rokovať o väčšej dotácii školám z mestského rozpočtu, učiteľom tým platy nezvýšim, lebo na mzdy možno použiť len peniaze z normatívu od ministerstva školstva (tie nejdú cez rozpočet mesta), ktoré dnešnému počtu škôl nestačia. Súčasný problém je, že ak nejaká škola hospodári výborne, mesto ako zriaďovateľ je nútený jej vziať z jej mzdového normatívu napríklad 4 milióny a rozdeliť ich medzi 5 iných škôl, ktoré by inak nemali na výplaty."
Gamcová vzniesla obvinenie, že motívom rušenia škôl nie je racionalizácia, ale záujem iných subjektov o budovy daných ZŠ.
"Je to jej názor a logická konštrukcia sa dá vytvoriť akákoľvek. Boli by sme však zlí hospodári, keby sme pri uvoľňovaní priestorov neprihliadali na to, či je o ne záujem. Nie je totiž nič horšie, ako nechať prázdnu budovu chátrať. Žiadostí nám prichádza veľa, priebežne, ale nie sú na konkrétny objekt, len na prebytočné priestory všeobecne alebo v konkrétnej mestskej časti. Jedinou výnimkou je ZŠ Škultétyho (mala najhoršie hospodárenie a má najmenej žiakov v mestskej časti), ale na tú sú tu žiadosti už od roku 2005."
Nepovažujete za konflikt záujmov, že váš manžel Viktor Jeník (SDKÚ-DS) je poslancom pravicovej koalície, ktorá má v zastupiteľstve väčšinu? Zahlasuje manžel za váš návrh?
"Nepovažujem. Bude hlasovať v zmysle dohôd koaličných partnerov."
Lobujete cez manžela u pravicových poslancov, aby racionalizáciu podporili?
"Podceňujete pravicových poslancov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári