septembra zhrození! Vyše stovka nespokojných sa stretla na verejnom zhromaždení v stredu podvečer, aby bojovali za jej záchranu. Starozagorská je jednou zo šiestich škôl v Košiciach, ktoré chce mesto v rámci racionalizácie zrušiť.
Podľa návrhu odboru školstva, ktorý minulý týždeň prerokovala mestská rada, je Starozagorská školou s najnižším počtom žiakov, pretože namiesto projektovanej kapacity 720 žiakov ju v tomto školskom roku navštevuje už len 364. Magistrát predpokladá úsporu prevádzkových nákladov vo výške 2,5 milióna a nákladov na zamestnancov približne vo výške 4,3 milióna ročne.
Rodičia sú presvedčení, že nejde o ekonomiku, ale o lukratívnu budovu v dobrom technickom stave s moderným ihriskom, na ktorú má podľa nich niekto zálusk.
"Obávame sa o bezpečnosť našich detí, ak by k zrušeniu došlo, budú musieť do nástupníckej ZŠ na Lechkého ulici prechádzať cez hlavnú štvorprúdovú cestu. Starozagorská je jedinou školou na ľavej strane sídliska, na druhej strane sú zvyšné tri," to boli najčastejšie výhrady rodičov, ktoré odzneli na zhromaždení. Rodičia sa dožadovali, aby mesto pripravilo najprv podmienky pre školákov, nadchod nad cestou, alebo školský autobus, alebo aby prestalo vnímať všetko len cez peniaze bez ohľadu na deti.
"Škola je plne obsadená," argumentoval riaditeľ školy Mgr. Milan Tomko a pokračoval: "Všetky priestory sú plne využité. Okrem 364 zapísaných žiakov tu máme 860 žiakov zapojených do aktivít Centra voľného času, ďalej prenajaté priestory pre dve triedy súkromnej jazykovej základnej školy a 80 žiakov hudobného odboru ZUŠ. Prehodnotiť treba prísun finančných prostriedkov na žiaka. Suma, ktorú dostávame, na chod školy nestačí."
Podľa vedúcej odboru školstva na magistráte Heleny Jeníkovej je racionalizácia nevyhnutná.
"Jej cieľom, aj keď sa to zdá na prvý pohľad neuveriteľné, je žiak. Mesto má zodpovednosť zabezpečiť zo zdrojov štátneho rozpočtu čo najkvalitnejšie finančné, materiálno-technické a priestorové zabezpečenie," vysvetľuje vedúca odboru. Dodáva, že v súčasnosti financovanie základných škôl prebieha tak, že 11 "úspešným" školám mesto kráti ich normatívy, ktoré následne prerozdelí na ostatných 31 ZŠ, ktorých normatívy nepostačujú na vlastné mzdy a prevádzku. "Výsledkom je nielen 41 chudobných škôl, ale i každoročný dlh. Táto neradostná skutočnosť vyplýva z veľkého nepomeru počtu žiakov a súčasného počtu základných škôl," dodala Jeníková s tým, že argument o 860 žiakoch centra voľného času na Starozagorskej nepovažuje za korektný. "Nejde totiž o efektívne využívanie priestorov, keď jedna časť školy funguje dopoludnia a v inej časti prebiehajú popoludní voľnočasové aktivity."
Kritériá, podľa ktorých odbor školstva pri vyradení škôl postupuje, sú počet žiakov, miera dofinancovania na úkor normatívov iných škôl a poloha v rámci mestskej časti z pohľadu rovnomerného rozloženia zostávajúcich škôl.
"Na ich základe bola vybratá Starozagorská, kde sme museli za uplynulé dva roky dofinancovať náklady na zamestnancov vo výške takmer 3 milióny, v roku 2007 sa predpokladá dofinancovanie vo výške 1,5 milióna."
Šéfka odboru školstva tvrdí, že sa nevyhýba stretnutiu s rodičmi dotknutých škôl. Uskutoční sa 24. apríla na magistráte vo veľkej zasadačke o 16. hodine. Prítomní budú aj riaditelia škôl, ktorí boli o chystanej racionalizácii informovaní odborom školstva v predstihu už na februárovej porade.
A čo bude s budovou ZŠ Starozagorská?
"Na oddelenie školstva neustále prichádzajú žiadostí o prenájom priestorov, je ich veľa. Neexistuje taký prípad, aby bola jedna žiadosť na jednu školu. Úlohou nášho odboru bude pripraviť návrh, ktorú z týchto žiadostí odporučiť, rozhodne však vedenie mesta. Priestory budú naďalej využívané na účely výchovy a vzdelávania," uzavrela Jeníková.
Starosta a poslanci: Za zrušenie ruku nedvihneme!
Košice - Starosta Mestskej časti KVP i poslanci miestneho zastupiteľstva sa na mimoriadnom zasadnutí zaoberali návrhom na zrušenie ZŠ Starozagorská. Prijali uznesenie, podľa ktorého s tým nesúhlasia. Starosta Daniel Rusnák (KDH), poslankyňa Iveta Kijevská (SDKÚ) a nezávislý poslanec Alfonz Halenár prišli aj medzi protestujúcich rodičov.
Všetci traja verejne deklarovali nesúhlas so zrušením s tým, že zaň nebudú hlasovať ani v mestskom zastupiteľstve, ktoré rozhodne s konečnou platnosťou 26. apríla.
"Počuli ste tu riaditeľa, že mu v januári chýbali peniaze na energie, nejakých sto tisíc korún. Mesto pritom v tomto roku zaplatí 49 miliónov korún len na úrokoch v bankách za úvery z čias primátorovania Schustera! Ďalšími 22 miliónmi dotuje Mestský futbalový klub, pritom na školy peniaze nemá," povedal rodičom Halenár.
Starosta Rusnák Korzáru povedal, že na základe informácií, ktoré má, bude kolegom v poslaneckom klube presviedčať, aby nehlasovali za zrušenie Starozagorskej.
"Škola síce vykazuje malý počet žiakov, ale priestorovo je plne obsadená, lebo tu chodí vyše 800 detí na mimoškolské aktivity. Paradoxom je, že mesto ako zriaďovateľ Centra voľného času neplatí, takže dlh je naakumulovaný aj z úrovne zriaďovateľa," dodal Rusnák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári