laboratóriách Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS). Z uvedeného množstva vzoriek až 992 nevyhovovalo povoleným limitom koncentrácie dusičnanov.
V Košiciach a na okolí využilo možnosť dať si bezplatne skontrolovať kvalitu vody 867 ľudí, pričom požiadavkám vyhovelo 296 vzoriek. V praxi to znamená, že až tretina (34,14%) vzoriek vykazuje vyššie normy dusičnanov, ako je povolené.
Nariadenie vlády povoľuje v pitnej vode maximálnu koncentráciu dusičnanov 50 mg/l, pritom najvyššia stanovená koncentrácia dusičnanov bola až 297,1 mg/l.
"Problém sa týka skôr okresu Košice - okolie, pretože mesto má vysokú napojenosť na verejný vodovod. Voda s vysokou koncentráciou dusičnanov je nevhodná na pitie. Dusičnany sa môžu premieňať v tráviacom trakte na tzv. nitrosaminy, ktoré môžu mať karcinogénny efekt," vysvetlila vedúca oddelenia technológie a kvality vody VVS Ing. Nataša Riganová.
Špeciálne nebezpečenstvo predstavujú nitrosaminy pre dojčatá a malé deti. V obciach, ktoré nie sú pripojené na verejný vodovod, majú problémy s pitnou vodou zo studní predovšetkým preto, že je všeobecne ohrozená kvalita životného prostredia.
"Podzemné vody sú likvidované jednak hnojivami, ale často sa pod tento negatívny efekt zásadným spôsobom podpísali majitelia žúmp, ktorí nelikvidujú odpad zo žúmp v čistiarniach odpadových vôd. Svojpomocne odpad vylievajú do potokov a na polia, čo sa im vracia v kvalite vody v studniach."
Výsledky analýz sú pre obyvateľov, ktorí nemajú záujem alebo nemajú možnosť sa napojiť na verejný vodovod, stále nepriaznivejšie. Už aj tak vysoký počet nevyhovujúcich vzoriek vody sa oproti minulému roku zvýšil o približne šesť percent.
"Podľa môjho názoru, ak nie je možné v obci napojenie na verejný vodovod, je nutné pravidelne vykonávať analýzu vody a v prípade, že voda nespĺňa atribúty pitnej vody, mali by ľudia na tento účel nakupovať balenú."
Paradoxné však je, že napriek tomu, že sa s pomocou EÚ realizujú projekty, aby sa zvýšila napojenosť obyvateľstva na vodovod a kanalizáciu, záujem obyvateľov nie je vysoký. Mnohí radšej pijú vodu kontaminovanú s odôvodnením, že takú pili aj ich predkovia a bolo dobre.
"Svoje zohráva zrejme aj ekonomika, pretože za dodávanú vodu už treba platiť. No ani starostlivosť o studňu nie je finančne zanedbateľná."
Z analýzy jasne vyplýva, že voda zo studní ľudí, ktorí nie sú napojení na verejný vodovod v košickom okrese, nie je veľmi vhodná na pitie. Horšie sú na tom už len okresy Trebišov a Michalovce.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári