pracujúcich. Tie sa organizovali v amfiteátri. Práve on je dominantou tohto územia Košíc. Už Rimania označovali charakteristické účelové stavby so sedením dookola čiže "amphi" ako amfiteáter. Vymysleli ich neznámi stavitelia v 1. storočí pr. Kr.
V košickom amfiteátri sa organizovali pre Košičanov nezabudnuteľné letné filmové festivaly pracujúcich. Škoda, že zostali len v spomienkach. Keď sa konali, ľudia nezostávali sedieť doma. Brali deky, dáždniky, pršiplášte a mierili do "amfíku". Bolo jedno, či prší alebo nie, a dôležité nebolo vôbec, čo premietajú. Košice žili festivalom a lámali rekordy v návštevnosti. Dodnes asi nikto nepochopí, ako sa zmestilo osem i viac ľudí na dve miesta na permanentky, ktoré dostávali rodičia v práci od odborov. Platilo jedno - dobrých ľudí sa veľa zmestí. A preto sa nikdy nedalo zrátať, koľko vlastne divákov prišlo. Vždy však bolo natrieskané. Festivalovo žilo celé mesto a stretli ste tam každého. Nezaslúži si teda priestranstvo okolo "amfíku" nosiť meno Festivalové námestie?
Spomienky zostávajú aj na koncerty speváckych hviezd, ktoré sa nedali porovnať s halovými. Konali sa tam folklórne festivaly či divadelné predstavenia. Bolo to miesto festivalov, ale aj povinných stretnutí školákov na záver školského roka alebo MDD.
Amfiteáter bol postavený v roku 1954 na území bývalého cintorína. Pochovávali tam do spoločných hrobov vojakov, ktorých sklátila morová epidémia. Na týchto miestach stoja dnes okrem kultúrneho stánku, ktorý už dávno nie je tým legendárnym "amfíkom", ale len miestom sporadických festivalov, aj rodinné domy. Filmový festival ostal naozaj už len príjemnou spomienkou Košičanov, ktorí tam prežívali nezabudnuteľné chvíle. Kto to nezažil, nevie, čo festival je.
V pondelok sa dozvieme, aké kvietky sú v názvoch košických ulíc.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári