Kladie im za vinu, že ako vyšetrovatelia okresnej polície v Trebišove nezničili cigarety zhabané colníkmi, ale posunuli ich priekupníkom. Kauzu rieši Okresný súd Košice I.
Zo zneužívania právomoci verejného cinitela sú obžalovaní kapitán Jaroslav K. (35) z Trebišova a major Milan K. (48) zo Sečoviec. Ako vyšetrovatelia mali na starosti prípad, pri ktorom v marci 2004 colníci objavili na družstve v Sečovciach stovky kartónov cigariet. Kontraband bol neskôr uskladnený na obvodnom policajnom oddelení v Trebišove.
Vyšetrovatelia mali cigarety zlikvidovat. Jeden z nich ich previezol do kotolne základnej školy v Cejkove, kde mali byť spálené. Podľa obžaloby však namiesto toho prikázal školníkovi, aby ich odovzdal priekupníkom zo Zemplínskeho Jastrabia. Michal K. (56) to mal urobiť a časť cigariet si nechať.
"Vyšetrovatelia po predchádzajúcej vzájomnej dohode s dalšími troma obžalovanými uviedli do obehu 8050 kartónov cigariet s ukrajinskými kontrolnými známkami. Podla zápisnice však boli tieto cigarety zničené," povedal hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko. Podľa neho tým spoločne získali skoro štyri a pol milióna korún.
Bývali policajti sa bránia, že školníkovi prikázali, aby cigarety spálil. Či tak urobil, už vraj nemohli skontrolovať. "Deň po prevoze do Cejkova nás zadržala inšpekcia. Likvidáciu cigariet sme tak nemohli riadne procesne ukonciť," tvrdí Jaroslav K.
Včera na súde vypovedal riaditeľ trebišovskej okresnej polície Jozef Minárik. Nepovedal nič, z čoho by bolo jasné, kde cigarety po prevoze z budovy obvodného oddelenia skončili. V tom čase nebol v Trebišove a po návrate sa už len dozvedel, že inšpekcia zadržala dvoch vyšetrovateľov. Iný policajt ho tiež vtedy upozornil, že jedno vrece cigariet zostalo v miestnosti s tým, že "je pre chlapcov".
Prokuratúra tvrdí, že mladší z vyšetrovateľov so zaistenými cigaretami obchodoval už skôr. Má ísť o tri prípady z rokov 2003 a 2004, v ktorých podľa obžaloby vystavil zápisnice o zničení cigariet, hoci sa tak nestalo. "Naložil s nimi nezisteným spôsobom, čím sebe a iným osobám zabezpečil neoprávnený prospech vyše 900-tisíc korún," povedal Filičko.
Inšpekcia po zadržaní policajtov preverovala, ako postupovali pri vyšetrovaní starších prípadov. Jaroslava K. potom obvinila, že ešte v roku 2003 kryl pašerákov, ktorých hliadka prichytila s pašovanými cigaretami. Mal rozhodnúť o prerušení ich trestného stíhania, hoci dôkazy boli proti tomu. Jaroslav K. to označil za výmysel vyšetrovateľa. "Bol na neho vyvíjaní nátlak, aby sme dostali vyššiu trestnú sadzbu. Nenašiel ani jeden dôkaz," hovorí.
Oboch policajtov na návrh nadriadených prepustil z Policajného zboru minister vnútra ešte v novembri 2004. Obaja podali na súd civilnú žalobu. Domáhajú sa, aby rozhodol, že ich prepustenie bolo nezákonné.
Podľa zástupcu košickej policajnej hovorkyne Petra Žaludeka po prepuknutí kauzy zaviedli v Trebišove nové pravidlá likvidácie zhabaných cigariet. Vyšetrovateľ, ktorý ich zaistí ako dôkaz, ich potom musí odovzdať Colnej správe v Čiernej nad Tisou. Tá ich dá spáliť v niektorej zo zmluvných firiem.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári