Organizuje ho FN L. Pasteura (FNLP) Košice v spolupráci s Európskou organizáciou transplantačných koordinátorov, Slovenskou lekárskou spoločnosťou, Slovenskou transplantologickou spoločnosťou, Sekciou transplantačných koordinátorov, Slovenskou spoločnosťou pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu a LF UPJŠ Košice.
"Na Slovensku bolo vlani transplantovaných 139 obličiek, z toho 110 odobrali mŕtvym, 29 darovali pacientom ich príbuzní či známi," uviedol včera na tlačovej konferencii MUDr. Daniel Kuba, PhD., (na snímke) vedúci Slovenského centra orgánových transplantácií a člen výboru Slovenskej transplantologickej spoločnosti. "Priemerne sa za rok transplantuje desať sŕdc, vlani ich bolo deväť. Transplantácia srdca stojí okolo milióna a obličky asi päťstotisíc korún. Od začiatku roka bolo odobratých na transplantácie šesť sŕdc. V súčasnosti čaká v SR na vhodné obličky 650, na srdce šesť ľudí."
Transplantácie pečene a pľúc sa robia len v zahraničí, urgentné prípady napríklad v Rakúsku. "Najväčším problémom u nás je vyhľadávanie vhodných darcov," zdôraznil MUDr. Ľuboslav Beňa, transplantačný koordinátor FNLP. "Preto tento program potrebuje u nás aj podporu širokej verejnosti."
Podľa MUDr. Róberta Rolanda, prezidenta Slovenskej transplantologickej spoločnosti a primára transplantačného oddelenia FNLP, všetky zdravotnícke zariadenia v SR musia hlásiť potenciálnych darcov orgánov a konzultovať to s niektorým zo štyroch transplantačných centier. Mnohí to však nerobia. Transplantológovia však evidujú pozitívny posun v myslení ľudí a ich ochote darovať orgány. "Kým pred asi 15 rokmi sme museli s nimi ohľadom odobratia orgánov ich príbuzného doslova bojovať, dnes je to tak len vo výnimočných prípadoch," konštatoval R. Roland.
Kedy nesmú odobrať orgány
Nie každý vie, kedy smie lekár odobrať orgány na transplantácie a čo musí človek urobiť, ak s tým nesúhlasí.
"Tí, čo odmietajú darovať orgány, musia vyplniť formulár o odmietnutí, podpísať ho, notársky overiť a poslať k nám," povedal nám D. Kuba. "My nedarcu zaevidujeme a dostane potvrdenie, že ho máme v databáze. Pri nájdení potenciálneho darcu orgánu nás oslovujú z celej republiky. Ak dotyčného máme v registri osôb, ktoré odmietli darcovstvo, orgán mu neodoberú. Od všetkých ostatných ľudí sa odobrať smú. Lekári ale aj v takých prípadoch informujú príbuzných, že sa odber uskutoční. Ak príbuzní nesúhlasia, ani vtedy sa orgán neodoberie. Nikdy nejdeme proti vôli rodiny."
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári