v bernolákovčine a katolícky kňaz Juraj Fándly (1750-1811). Ulica sa volá Fándlyho.
Táto významná slovenská osobnosť sa narodila v Častej. Fándly študoval na gymnáziu u piaristov v Jure pri Bratislave a pokračoval v kňazskom seminári v Budíne a Trnave. Už ako žiak začal písať slovenské verše. V rokoch 1878 až 1788 sa dostal do kontaktu so skupinou slovenskej vlasteneckej mládeže v bratislavskom generálnom seminári na čele s Antonom Bernolákom, ktorá práve kodifikovala spisovný jazyk. Prehovorili ho, aby svoje dielo Dúverná zmluva medzi mňíchom a ďáblom vydal v novom pravopise a vyšlo ako vôbec prvé v bernolákovčine.
Za katolíckeho kňaza bol vysvätený v roku 1776. Pôsobil na fare v Naháči, kde naplno rozvinul tvorivé aktivity ako spisovateľ, kňaz a ľudomil. Bol reprezentantom osvieteneckých ideí. Bol prenasledovaný cirkevnou vrchnosťou a viedla sa proti nemu aj literárna kampaň. Bol autorom dejín dediny Doľany a histórie pálfiovského rodu, ktoré zostali len v rukopise. Nevyšla ani jeho odpoveď na Bajzov pamflet Anti-Fándly Zahambeni posmiwač.
V jeho tvorbe prevažujú osvetové diela určené pre ľud. Kritizoval útlak poddaného ľudu, ale nedospel k požiadavke zrušiť poddanstvo. Pozdvihol praktické poznanie dedinčanov v hospodárskych otázkach, propagoval slovenčinu a v súvislosti so zákonom v prospech maďarčiny žiadal zavádzať do škôl slovenčinu ako vyučovací jazyk. Zdravotnoosvetovú prácu s ľudovoliečiteľskými metódami predstavil vo veľkom množstve receptov.
Posledné roky života strávil Fándly v rodičovskom dome v Doľanoch, kde písal básne. Z jeho tvorby sú známe diela aj Piľní domajší a poľní hospodár, Stručná história slovanského národa, Hospodár, Zelinkár, Slowenskí wčelár a ďalšie.
Zajtra sa pozrieme koho meno nesie Fejova ulica.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári