Večer, na ktorom zaznie jeho Koncert pre husle a orchester D dur a Symfónia č. 2 D dur, je pripomienkou 180. výročia jeho úmrtia.
"Beethoven patril ku géniom, ktorí svojím umením prekročili hranice ľudského sveta. A to i napriek tomu, že ako 30-ročný prišiel o sluch. Fascinujúce je, že táto tragédia sa stala bázou pre vznik diel, ktoré patria k tým najúžasnejším v histórii hudby," povedala dramaturgička ŠFK Mária Kornucíková.
Beethovenov Koncert pre husle a orchester D dur patrí k najvirtuóznejším a najhranejším koncertom v husľovej literatúre. Symfónia č. 2 D dur je písaná ešte v duchu starej školy, teda jeho predchodcov Haydna a Mozarta, no prejavujú sa v nej už prvé známky typické pre Beethovena. "Toto dielo už poukazuje na prehĺbenie a zmenu jeho štýlu."
Sólistom večera bude popredný huslista Ivan Ženatý. Ten pôsobil v sólistickom angažmán u Berlínskych symfonikov, Pražských filharmonikov, v Symfonickom orchestri Českého rozhlasu v Prahe a spolupracoval aj so svetovou špičkou - s umelcami ako Yehudi Menuhin, Serge Baudo, Yo-Yo Ma či Nevill Marriner. Okrem iného je profesorom Vysokej hudobnej školy v Drážďanoch. "Dnešný koncert je tiež možnosťou počuť jedinečný nástroj - Ivan Ženatý hrá na slávne husle ´Princ Oranžský´ talianskeho majstra Guarneriho (del Gesu) z roku 1743," dodala M. Kornucíková.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári