táboroch. Aj takto by mala po oprave vyzerať ortodoxná židovská synagóga na Zvonárskej ulici v Košiciach.
Viac ako polstoročie chátrajúcu národnú kultúrnu pamiatku sa chystá obnoviť a zreštaurovať Židovská náboženská obec v Košiciach. "V meste máme len 350 členov, ďalšie priestory na náboženské obrady nepotrebujeme. Preto sme sa rozhodli zriadiť v synagóge expozíciu histórie košického židovstva," hovorí jej predseda Peter Sitár.
Záchrana budovy by mala mať ešte jeden hlbší zmysel. Na steny pripevnia mramorové dosky s menami obetí holokaustu. "Všetkých Židov, ktorých odvliekli z Košíc do táborov. Nemajú svoj hrob, preto ich budú pripomínať nápisy. Je to vyše štyritisíc mien, synagóga sa nám pre ne zdá najvhodnejším miestom," vraví Sitár.
Synagógu zničil komunistický režim. Po roku 1950 v nej urobili sklad vedeckej knižnice. Celé zariadenie vysťahovali, nahradili regálmi, do stien so vzácnymi maľbami vysekali diery na komíny pre vykurovacie pece. Neskôr sa budova dlhé roky nevyužívala, pri daždi do nej zatekalo.
Dnes sú niektoré jej časti v havarijnom stave. Napríklad strop nad ženskými galériami s celoplošnou maľbou je prehnitý a prebára sa. Omietky všetkých fasád sú poškodené a zvetrané, väčšina ornamentálnej výzdoby chýba. Všetky maľby vnútri sú popraskané a opadávajú. Z mobiliáru sa zachovala len neúplná drevená schránka na tóru a poškodené kovové svietidlá galérie, pokladnička bez dvierok a kamenné rituálne umývadlo.
Náklady na opravu odhaduje košická židovská obec na 120 miliónov korún. Spolieha sa na dotáciu ministerstva kultúry v rámci programu Obnovme si svoj dom, stačiť to však určite nebude. Pre záchranu pamiatky preto predajú niektoré reštituované nehnuteľnosti. O financovaní rokujú aj s Rothschildovou nadáciou a Radou na odškodnenie obetí holokaustu.
Obnova synagógy však nebude jednoduchá. Pamiatkari upozorňujú, že jej devastácia je rozsiahla a mnohé časti úplne zanikli. Odporúčajú preto zozbierať čo najviac archívnych materiálov, z ktorých by sa dala vystopovať pôvodná podoba pamiatky zodpovedajúca projektu z roku 1899.
"Pravdivý koncept obnovy pomôžu utvoriť vhodné analógie a porovnania, najmä pri prvkoch interiéru, ktoré úplne chýbajú. Využitie budovy ako expozície histórie košického židovstva poskytuje ideálnu príležitosť na obnovenie a zachovanie všetkých originálnych detailov," hovorí riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Košiciach Kristína Markušová.
Vlastník budovy bude musieť dať v jej okolí urobiť aj archeologický výskum. Dôležitý však bude najmä statický posudok. Ten ukáže, ktoré časti synagógy sú závažne narušené a treba ich okamžite zabezpečiť. Ďalším prieskumom sa v drevených konštrukciách zistí prítomnosť plesní a drevokazného hmyzu.
So synagógou by sa mali obnoviť aj jedinečné židovské rituálne kúpele na Krmanovej ulici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári