vstupu osôb do lesa z dôvodu pretrvávajúceho suchého a teplého počasia. Iba štátna správa môže obmedziť pohyb turistov a zamedziť tak možným požiarom. Zatiaľ takéto rozhodnutie nepadlo aj z dôvodu, že sa počasie zmenilo. V prípade, že by sucho pretrvávalo, znamenalo by to v záujme protipožiarnej ochrany lesa zákaz vstupu verejnosti na lesné a turistické chodníky pod hrozbou sankcie.
Lesný zákon umožňuje obmedziť využívanie lesa verejnosťou na žiadosť vlastníka alebo správcu v prípade, keď sú lesy ohrozené. Je to možné urobiť aj lokálne. Neznamená to, že by nemohli ísť ľudia napríklad do rekreačných stredísk na Alpínku či na Bankov, ale zakázané by mali vychádzky po lesných a turistických cestičkách. Správca lesa mienil uzavrieť ich už počas nadchádzajúceho víkendu. Včerajší dážď to oddialil.
Ničivý požiar na Donovaloch totiž postavil do pozoru všetkých správcov lesov. Suché počasie a vysoké teploty sú vždy veľkým rizikom ich vzniku. Nebezpečenstvom pre lesy sú predovšetkým turisti. Zakladajú si ohne aj mimo vyhradených ohnísk, po opekačke nechajú po sebe tlejúce ohnisko. Pritom stále platí zákaz manipulácie s ohňom mimo vyhradených murovaných a vyvýšených ohnísk, za ktorý hrozí podľa zákona o lesoch pokuta až 30-tisíc korún!
"Len za posledné dva víkendy sme zaznamenali v Mestských lesoch štyri požiare, pri ktorých sa zničili porasty na takmer štyroch hektároch. Všetky vznikli pričinením nezodpovedných návštevníkov. Jeden sa rozšíril zo záhradkárskej lokality pri vyrovnávacej nádrži Ružínskej priehrady, druhý spôsobil zrejme odhodený ohorok z cigarety pri štátnej ceste v Čermeli. Dva boli v rekreačnej lokalite na Bankove z ohnísk na miestach, kde to nie je povolené. Labužníci mali v nedeľu tak naponáhlo, že nechali kuracie stehná na kameni a zutekali (na snímke na titulnej strane - pozn. red.). Mnoho potenciálnych zdrojov požiaru zlikvidovali po turistoch naše hliadky. Zhasínali založené ohníky, ktoré zostali bez kontroly," informoval riaditeľ Mestských lesov Košice Julián Tomaštík, ktorý upozornil tiež na všeobecný zákaz zakladania ohňov, a to nielen v čase požiarneho ohrozenia.
Opatrenia na zamedzenie rizík prijímajú aj bez ohľadu na to, či niekde v inej lokalite zhltol oheň časť lesa alebo nie. Prevencia je súčasťou ochrany lesa, aj keď turisti len málo rešpektujú nejaké zákazy. Jedným z opatrení sú hliadky, ktoré monitorujú situáciu na najfrekventovanejších miestach. Ich úlohou je upozorniť nedisciplinovaných návštevníkov na nebezpečenstvo vzniku požiaru, ale sú tiež hasičmi zapálených ohňov. Ako dodal riaditeľ, páchatelia sú zväčša neznámi, čomu má predísť dokumentovanie osôb, ale i vozidiel parkujúcich pri vstupe do lesa. Prehrešky sa riešia v priestupkovom konaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári