počas druhej svetovej vojny a komunistickí predstavitelia sa stretli v názvoch ulíc na jednom sídlisku. Historici hovoria, že ulice v mestskej časti Dargovských hrdinov sa už mali dávno premenovať. Táto časť mesta je dnes totiž ako malý Ústav pamäti národa.
Ďalšou z ulíc, ktoré k nim možno priradiť, je Fábryho ulica. Vyvoláva síce pochybnosti, po ktorom z mnohých dostala meno, ale nie po nikom inom ako po Františkovi. Politický pracovník, verejný činiteľ, účastník SNP a protifašistického odboja František Fábry sa narodil v roku 1911 v Banskej Bystrici a zomrel v roku 1975. Podieľal sa na prípravách SNP a tým si vyslúžil zaradiť sa medzi osobnosti v názvoch ulíc.
Tým možno ukončiť polemiky, po kom bola pomenovaná táto furčianska ulica. Nie teda po maďarskom intelektuálovi, spisovateľovi a literárnom kritikovi, žijúcom na Slovensku Zoltánovi Fábrym, ani po básnikovi, kolážistovi novinárovi, šéfredaktorovi niekoľkých literárnych časopisov, predstaviteľovi slovenského surrealizmu Rudolfovi Fábrym. Najviac spätý s Košicami bol biskup Ignác Fábry, ktorého telesné pozostatky sú pochované v Dóme sv. Alžbety. V roku 1856 sa mu podarilo preložiť chlapčenský učiteľský ústav z Miskolca do Košíc, v roku 1860 zriadil v Košiciach učiteľský ústav aj pre dievčatá a z jeho iniciatívy vznikla aj kláštorná škola v Bardejove.
Zajtra sa dozvieme, po kom bola pomenovaná Fándlyho ulica v Barci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári