chce totiž oddelenie školstva na magistráte zrušiť, rovnako ako ďalšie štyri z celkového počtu 41 ZŠ v pôsobnosti mesta. Návrh racionalizácie pre neustále klesajúci počet žiakov v Košiciach schválila nedávno mestská rada a definitívu odklepnú na budúci štvrtok mestskí poslanci.
Na Furči je 6 ZŠ. Prečo treba zrušiť až dve? - pýtajú sa rozhorčení rodičia 770 školákov, ktorých potom budú musieť rozptýliť po celej Furči do škôl vzdialených aj kilometre.
"Lebo kapacita 6 škôl je spolu 4020 žiakov, no detí je dokopy len 2297. Zrušením dvoch škôl by sa celková kapacita znížila o 1 320 miest a aj tak by ešte ostala rezerva pre 400 detí," vysvetľuje poverená mestská šéfka školstva Helena Jeníková (snímka na titulnej strane).
Dodáva, že neefektívne hospodárenie furčianskych ZŠ musí magistrát plátať najviac zo všetkých mestských častí na úkor iných škôl z ich normatívov, a to v roku 2005 12 miliónmi, vlani 21 miliónmi a tohtoročný predpoklad je 17 miliónov.
Prečo chce však Jeníková zrušiť práve Charkovskú a Krosniansku 2?
"Postupovali sme pri výbere podľa troch hlavných kritérií, ktorými sú počet žiakov, poloha školy a doterajšie investície do budovy."
Podľa prvého kritéria by vyšli "na odstrel" ZŠ Fábryho a Postupimská, lebo obe majú najmenej, po 325 žiakov (Charkovská - 341, Maurerova - 358, Krosnianska 2 - 412, Krosnianska 4 - 536).
"Druhé kritérium, poloha, však vylučuje zrušenie Fábryho, lebo dolná časť sídliska by ostala bez prístupu k škole."
Postupimská aj druhému kritériu na zrušenie vyhovuje a k nej by pribudla Charkovská s tretím najnižším počtom žiakov.
Tretie kritérium, investície do budovy, však podľa Jeníkovej zrušeniu Postupimskej bráni. "V posledných troch rokoch tam totiž prebehla investícia cez 20 miliónov (zabezpečil ich riaditeľ školy zo súkromných zdrojov - pozn. red.) najmä do strechy. Bolo by preto nerozumné, aby mesto dávalo takto zhodnotenú nehnuteľnosť na prenájom súkromným školám a nechalo si objekty, ktoré tieto investície ešte len budú potrebovať."
Dopĺňa, že ďalšia na rade podľa počtu žiakov, Maurerova, zas obhospodaruje hornú časť sídliska, preto nespĺňa kritérium polohy, aby bola zrušená. A tak padá gilotína na Krosniansku 2 napriek jej druhému najvyššiemu počtu žiakov.
Zástupcovia ZŠ Charkovská a Krosnianska 2, ktoré spolu susedia a sú spojené chodbou, nevyhnutnosť racionalizácie na Furči nespochybňujú. Bojujú však za to, aby poslanci zrušili len jednu z nich a deti mohli naďalej chodiť do školy prakticky tam, kde doteraz, a aby prípadné zrušenie ďalšej školy na Furči odsunulo mesto aspoň o rok, dokedy sa môže situácia zmeniť.
"Zrušiť treba obe, stav je neúnosný," tvrdí Jeníková.
Po zrušení oboch by bolo treba prerozdeliť medzi zostávajúce 4 školy 770 žiakov.
Hoci značná časť budovy ZŠ Postupimská je prenajatá súkromným školám, kapacitne to v rámci sídliska vychádza. Predpokladá to však, že kvôli dochádzaniu na Postupimskú budú musieť deti denne prekonávať nebezpečnú štvorprúdovú hlavnú sídliskovú cestu alebo zanedbaný podchod, z čoho vyjadrili rodičia veľké obavy.
Asi 500 metrov vzdialená Krosnianska 4 je už teraz takmer plná.
Ak by prešli na Maurerovu, tá je už asi kilometer ďaleko, a Fábryho je až na opačnom konci Furče.
"Uvedomujeme si to, ale inej cesty niet, ekonomika nepustí," reaguje Jeníková.
O využitie priestorov Krosnianskej 2 prejavila záujem cirkevná stredná škola, ktorá má už teraz v prenájme časť budovy. Na Charkovskú zas plánuje prísť centrum voľného času z Terasy a súkromná stredná škola, ktorá si dnes prenajíma časť objektu ZŠ Postupimská. "Prihliadali sme aj na to, aby priestory neostali chátrať, ale aby nájomcovia platili prevádzkové náklady a tvorili príjmy mesta," komentuje Jeníková.
Súčasťou Charkovskej je bazén, ktorý by mal prejsť do správy ZŠ Postupimská a naďalej ho majú využívať furčianske mestské školy.
Jaroslav VRÁBEĽ
Rodičia: Budeme bojovať!
V pondelok sa na ZŠ Charkovská, oblepenej protestnými plagátmi proti zrušeniu školy, konalo mimoriadne rodičovské združenie, ktorého sa zúčastnila asi stovka pobúrených rodičov.
Pozvali aj Jeníkovú, no neprišla. "V tejto fáze som to nepovažovala za vhodné. Budúci utorok, dva dni pred rokovaním zastupiteľstva, zvolávam na magistráte stretnutie so všetkými rodičmi a zástupcami dotknutých škôl, kde dostanú všetky informácie a ponúknem riešenia," povedala nám Jeníková. Dodala, že stretnutie dva dni pred hlasovaním poslancov nie je neskoro, lebo kým to nie je schválené, nič nie je rozhodnuté.
Obe ohrozené školy Jeníkovej vytýkajú, že o návrhu sa dozvedeli pred Veľkou nocou až z novín.
"Kým to neprešlo vedením mesta, komisiou školstva a mestskou radou, ktorí to mohli zamietnuť či zmeniť, nebolo vhodné púšťať von čiastočné informácie a vyvolávať chaos. Teraz už prebiehajú rokovania s riaditeľmi škôl a starostami," tvrdí Jeníková.
Rodičia vyjadrili na zhromaždení ochotu urobiť pre záchranu aspoň jednej z dvoch škôl všetko, čo sa dá. Chystajú sa osloviť poslancov a zástupcov poslaneckých klubov. "Prídeme na rokovanie zastupiteľstva, budeme žiadať, aby to stiahli alebo aspoň zmenili," vyhlásili.
(jav)
Autor: knm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári