kapacitou 10-tisíc ton ročne slávnostne uviedli do prevádzky koncom minulého týždňa v areáli košickej mestskej spaľovne spoločnosti Kosit a. s. v Kokšove-Bakši.
"Denný výkon strediska je 80 až 100 ton odpadu," uviedol po otvorení prevádzky Ján Kopernický, riaditeľ obchodného úseku spoločnosti. "Na zriadenie linky boli použité aj finančné príspevky z európskych fondov a Recyklačného fondu."
Špecifickými cieľmi projektu sú zvýšenie objemu separovaných zložiek odpadu, racionálne nakladanie s veľkoobjemovým odpadom i zvýšenie podielu zhodnocovaných odpadov. „To by sa malo pozitívne premietnuť aj v ekonomike firmy. Úpravou sa zlepší aj ekologická a finančná efektívnosť prepravy separovaných zložiek odpadu," povedal predseda predstavenstva košickej spoločnosti Kosit Alberto Gerotto.
Spracovaný odpad z triediacej linky budú využívať v spaľovni aj v termickom procese. Frakcie z drviacej linky zvýšia energetickú hodnotu spaľovaného odpadu, prispejú k ekologizácii spaľovania a zároveň k bezporuchovému využívaniu kotlov.
Podľa posledných údajov sa množstvo komunálneho odpadu v Košiciach a okolí v posledných mesiacoch zvýšilo v porovnaní s minulým rokom o dvadsať percent.
„Zlepšovanie ekonomickej situácia obyvateľstva sa prejavuje na zvýšenom konzume, a teda aj na raste objemu komunálneho odpadu," povedal generálny riaditeľ Kositu Danielle Ceccotto (na snímke).
Spoločnosť plánuje v najbližších troch rokoch investovať do rozvoja a modernizácie 25 miliónov eur. Podľa obchodného riaditeľa firmy Jána Kopernického, aj keď ide o veľký objem investícií, spoločnosť očakáva ich relatívne rýchlu návratnosť.
Spustenie novej prevádzky je však len jednou z etáp dlhodobého investičného zámeru Kositu na separáciu a zhodnocovanie druhotných surovín. V ďalšej etape sa chce zamerať najmä na vzdelávanie občanov, aby viac a lepšie ako doteraz triedili komunálny odpad. Mnohých Košičanov totiž také čosi absolútne nezaujíma.
(sam/sen)
Separovaný zber v číslach
Recyklačný fond zverejnil čísla - množstvo vyseparovaného odpadu. Do 31. decembra 2006 sa v Košiciach vyzbieralo:
- batérie a akumulátory: 169 839 kg
- oleje: 17 205 kg
- elektrické a elektronické zariadenia: 69 269 kg
- plasty: 1 474 344 kg
- papier: 3 794 150 kg
- sklo: 3 458 088 kg
Rámček: Doba rozpadu materiálov v prírode
Ako jednotlivé druhy materiálov môžu zaťažiť prírodu, svedčia nasledovné údaje:
- miktroténové vrecúško: 100 - 1000 rokov
- plastový tanier: 100 - 1000 rokov
- PET fľaša: 100 - 1000 rokov
- igelitová taška: 100 - 1000 rokov
- telefónna karta: 1000 rokov
- jednorazová plienka: 450 rokov
- hliníková plechovka: 20 - 100 rokov
- konzerva: 50 rokov
- polystyrénová nádoba: 50 rokov
- žuvačka: 5 rokov
- povraz: 3 - 14 mesiacov
- cigareta s filtrom: 1 rok
- bioplienky: 1 rok
- vlnená rukavica: 1 rok
- časopis: 4 - 12 mesiacov
- papierová vreckovka: 3 mesiace
- kartón od mlieka: 3 mesiace
- ohryzok z jablka: 2 mesiace
- noviny: 6 týždňov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári