financií podarilo, no pre základný cieľ, ktorým je zabezpečovanie, uchovávanie a poskytovanie knižničných fondov čitateľom a uspokojenie ich potrieb v rámci knižničných služieb, urobila všetko. Podrobné čísla a konkrétne úspechy či neúspechy rozoberalo vedenie knižnice na štvrtkovom verejnom zasadnutí v priestoroch Vedeckej knižnice.
"Stanovené sme mali štyri hlavné úlohy. Boli nám na ne poskytnuté peniaze, pôvodne to bolo asi tridsaťtri miliónov. Tie sme použili okrem iného aj na rozvoj knižnično-informačných služieb. Knižnicu sme obohatili o približne 17-tisíc kníh, periodík a dokumentov," zhodnotil riaditeľ ŠVK Ján Gašpar.
Druhá úloha zahŕňala mať za rok 2006 viac ako desaťtisíc aktuálnych používateľov a tristotisíc návštevníkov. "To sa nám úplne nepodarilo splniť. Čitateľov máme o 2 000 menej. Je to spôsobené predovšetkým tým, že stúpli poplatky za služby a tým, že aj keď dopĺňame fondy, verejnosti to nestačí. Dôvod poklesu čitateľov vidím aj v tom, že ľudia si mnoho informácií nachádzajú na internete," hovorí riaditeľ.
K ďalšej úlohe patrilo reštaurovanie konzervátorskej dielne, v ktorej prichádzajú k novej podobe historické dokumenty či poškodené knihy. "Dúfame, že v tomto roku ju konečne dokončíme, všetko však závisí od finančných možností," pokračuje.
Mimoriadne hrdé je vedenie knižnice na zriadenie Britského centra, kde sa nachádza asi 3 000 kníh, a vydarené oslavy 60. výročia organizácie. "Táto akcia vyšla výborne. Zúčastnilo sa jej veľa osobností spoločenského, politického a kultúrneho života, uskutočnila sa výstava a prvý telemostový seminár o knižniciach 21. storočia. Vydali sme tiež reprezentačnú publikáciu 60. rokov ŠVK, kde opisujeme nezabudnuteľné postavenie našej knižnice v rámci slovenských knižníc," spomína.
V organizácii je 92 zamestnancov. "Je nám ľúto, že veková kategória zamestnancov sa pohybuje vo vyšších číslach. Mladých ľudí zamestnať vieme, no nevieme ich zaplatiť. Priemerný plat sa tu pohybuje okolo 14-tisíc korún," sklamane hodnotí riaditeľ.
Zamestnanci sa najnovšie pripravujú na prechod zo starého knižnično-informačného systému na nový, čo nevidia ružovo. "Nový nie je dostatočne overený, funkčný, a preto sa mu tak trochu bránime," zhodnotili. Medzi ďalšie plány knižnice patrí vybudovanie multifunkčnej študovne, digitalizovanie a elektronizácia systémov a úprava podkrovia, ktoré by slúžilo na čitateľské účely a pod.
Autor: pan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári