hodiny, o rok to bolo už 1 200 hodín. Američan Thomas Alva Edison (1847-1931) je autorom vyše tisíc vynálezov a ďalšie tisíce patentov zaregistrovali jeho firmy. Medzi najvýznamnejšie patrí predchodca gramofónu fonograf a žiarovka. Bol tiež zakladateľom časopisu Science, ktorý sa vydáva dodnes.
Edison nemal ľahké detstvo. Od malička bol chorý a do školy chodil krátko. Keď mal desať rokov, v pivnici domu si vybudoval chemické laboratórium. Ako 15-ročný začal vydávať vlastné noviny. Vystriedal rôzne zamestnania. S mnohými vynálezmi súviselo, že pracoval ako telegrafista. Medzi prvé, ktoré predal, patrili stláčací telegraf, duplexný telegraf a viackanálový automatický telegraf. Peniaze investoval do laboratória v Menlo Park v štáte New Jersey. Bolo to prvé zariadenie na svete, vybudované na vývoj a aplikáciu nových vedeckých poznatkov a technológií. Na mieste, kde sa nachádzalo, v roku 1937 postavili pamätník a múzeum. V roku 1954 bolo mesto Menlo Park premenované na Edison.
V roku 1886 sa Edison presťahoval do mesta West Orange, kde strávil podstatnú časť svojho života. Vybudoval tam rozsiahly areál výskumných pracovísk Glenmont na ploche 5,5 hektára. Dnes je spravovaný ako národná pamiatka Edison National Historical Site.
V začiatkoch zavádzania elektrickej energie do bežného života sa ostro diskutovalo o otázke vhodnosti použitia jednosmerného alebo striedavého elektrického prúdu. Edison bol zástancom prvej možnosti, Nikola Tesla a George Westinghouse druhej. Nebezpečnosť striedavého prúdu deklaroval a verejne predviedol Edison a jeho zamestnanci na elektrickom kresle, ktoré vymysleli. V roku 1896 firma Westinghouse Electric Corporation uviedla do prevádzky elektráreň na Niagarských vodopádoch s rozvodným systémom využívajúcim transformátory napätia.
Nemožno nespomenúť niektoré z ďalších vynálezov, ako sú: sčítač hlasov, stláčací telegraf pre potreby burzy v New Yorku, vylepšenie písacieho stroja, cyklostyl, uhlíkový mikrofón, elektromer, triedič železnej rudy, dynamo, elektrocentrála, prvá elektráreň a funkčný elektrický rozvod, prvý osvietený vianočný strom, tepelná poistka, kinofilm, filmovacia kamera a premietací stroj, synchronizácia zvuku a premietaného filmu, gramofónová platňa, umelý kaučuk, elektromobil, fluorescenčné tienidlo pre zobrazenie röntgenových lúčov, Edisonov jav je základom elektrónky...
Ako vyhasol Edisonov život, v deň pohrebu - 21. októbra 1931 - zhasli na počesť geniálneho vynálezcu v USA všetky žiarovky.
Edisonova ulica "svieti" v mestskej časti Krásna.
Zajtra sa dozvieme, po kom bola pomenovaná Exnárova ulica na Sídlisku dargovských hrdinov.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári