prví tvrdia, že sukulenty nie sú kaktusy, druhí zastávajú opačný názor. Rozdiel je v tom, že u kaktusu sa voda po zaliatí dostáva do celej rastliny, sukulent ju "vlieva" do nových výhonkov, pričom staré odumrú.
Rozsúdiť spor môžu návštevníci Východoslovenského múzea (VSM) Košice na Hviezdoslavovej 3. Vo štvrtok popoludní tam B. Bokotej otvoril už po desiaty raz výstavu nazvanú "Sukulentný svet".
"Mám napríklad sukulent z Južnej Afriky a kaktus z Južnej Ameriky," pochválil sa nám Boris. "Sú si veľmi podobné, ale pritom žiadny sukulent takého tvaru nemá pôvod v Amerike a kaktus v Afrike. Vedci sa teraz zamýšľajú nad tým, či nemali spoločného praprapredka v Afrike a až neskôr sa začali vyvíjať odlišne."
Vystavuje aj sukulenty, ktoré by mohli po dotyku či olíznutí spôsobiť ľuďom ťažkosti, prípadne aj zabiť. Človek však nezomrie hneď, ale až o rok či dva na zápal a následný rozpad pečene. Preto budú títo rastlinní "zabijaci" počas výstavy zamknutí v sklenenej vitríne.
B. Bokotej má viac ako 2000 sukulentov z asi 800 druhov. Piple sa s nimi v skleníku, ktorý si postavil v záhrade zo zaváraninových fliaš.
"Sukulentný svet" bude otvorený každý deň od 10.00 do 19.00 hod. (okrem nedele) až do 29. apríla.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári