siamských dvojičiek: "Vždy ide o výnimočnú situáciu aj v iných častiach sveta, nielen v našich podmienkach. Presne špecifikovať, prečo dochádza k takýmto anomáliám, vlastne nevieme. Isté však je, že problém nie je v genetike, preto rodičia môžu mať neskôr zdravé dieťa alebo deti, problém sa nezvykne zopakovať. Príčina je síce neznáma, ale predpokladá sa, že ide o vonkajší negenetický podnet."
Alternatívou môže byť vplyv žiarenia alebo iného negatívneho prvku, znečisteného životného prostredia, na matku alebo prekonanie virózy počas tehotenstva. Nie je pravda, ako by sa mohli niektorí ľudia domnievať, že takáto anomália je výsledkom hormonálnej liečby alebo prípadne aj asistovanej reprodukcie, v tom prípade by išlo o dvojvaječné dvojičky. Siamské sú však dvojičky jednovaječné. Podobných prípadov je veľmi málo. Preto štyri siamské dvojičky za štyridsať rokov nedali slovenským genetikom šancu zaoberať sa touto tematikou systémovo.
Každý rok sa na Slovensku narodia deti s vrodenými vývojovými chybami. Od roku 2000 do roku 2005 to bolo 11 736 detí, ročne v priemere necelých 2-tisíc novorodencov. U asi 200 detí v priemere je porucha diagnostikovaná ešte v prenatálnom období. "Najčastejšie sa vyskytujú problémy urologicko-genitálneho i kardiologického systému a kostí," hovorí doktorka Mária Ponecová II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice v Ružinove.
Podľa prednostu tej istej kliniky profesora Karola Holomáňa "každá žena v dvadsiatom týždni tehotenstva absolvuje vyšetrenie ultrazvukom a informácie nám dopĺňajú výsledky krvných vyšetrení a v prípade podozrenia alebo vyššieho veku rodičky aj odbery plodovej vody. Celoplošný skríning nám pomáha seriózne zmapovať výskyt vrodených vývojových chýb. Lekár posúdi, či ide o chyby nezlučiteľné so životom, napríklad medzi závažné defekty patrí absentujúce srdce alebo mozog."
Mnohé defekty sa však dajú riešiť chirurgicky po narodení dieťaťa alebo už v prenatálnom období, či už problém s močovou trubicou, alebo vodou v pľúcach. Aj keď vrodená chyba neohrozuje dieťa na živote, po porade s gynekológom a ďalšími odborníkmi rozhodne matka, či chce dieťa donosiť. Mnohé sa rozhodnú pre dokončenie tehotenstva, ale niektoré majú obavy z vývoja zdravotného stavu dieťaťa a volia interrupciu. Každoročne v priemere 110 ženám prerušia v druhom trimestri tehotenstvo z dôvodu vývojovej chyby dieťaťa, v roku 2005 to bolo 181 žien.
Autor: as
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári