Dozornej rady Teplárne Košice (TEKO). K takémuto postupu ho podľa našich informácií vyzval jeho priamy nadriadený a primátor mesta František Knapík, ktorý tak po mesiacoch odmietania akceptoval názory poslaneckých klubov SDKÚ a KDH v mestskom zastupiteľstve. Ak Z. Bartoš toto odporúčanie neposlúchne, môže prísť o stoličku šéfa TEHO. Poslancom z oboch klubov sa totiž nepáčilo, že Z. Bartoš pôsobil v štatutárnych orgánoch dvoch príbuzných spoločností. TEKO ešte v minulom roku riešilo aj otázku, aké penále dajú TEHO za to, že im načas neplatili za dodávku tepla. Dozorná rada Teplárne schvaľuje aj ceny tepla pre svojich odberateľov, pričom najviac tepla odoberá od nich práve TEHO. Podľa poslancov pravice práve z vyššie uvedených dôvodov ide v prípade Zoltána Bartoša o konflikt záujmov, pričom, na túto skutočnosť upozornil náš denník ešte v októbri minulého roka.
"Keďže nechcem, aby kvôli mojej osobe bol konflikt medzi poslancami a primátorom, rozhodol som sa, že radšej sám rezignujem z pozície v DR TEKO a zostanem pracovať v exekutíve Tepelného hospodárstva. Som zamestnanec mesta, moje poslanie v Dozornej rade TEKO bolo také, aby sa zosúladila koncepcia týchto dvoch firiem v rámci systému centrálneho zásobovania teplom. Zároveň som mal pomáhať pri privatizácii TEKO, pre mesto Košice," tvrdí Z. Bartoš.
Košický primátor František Knapík (KDH) pôvodne chcel ponechať Z. Bartoša v oboch pozíciách. Pripustil, že za zmenou jeho názoru stoja poslanci pravice. "Otázku pôsobenia pána Bartoša sme viackrát riešili. Pokiaľ u neho má nastať konflikt záujmov, odporučil som mu, aby ukončnil svoje členstvo v Dozornej rade TEKO. Nestanovil som mu nejaký limit, on sám musí vedieť, akým spôsobom stanovy zohľadňujú zánik jeho členstva v Dozornej rade. Myslím, že aj nesúhlas klubov SDKÚ a KDH s jeho pôsobením prispel k zmene môjho postoja. Z krátkodobej perspektívy však mesto naďalej vidí zmysel a opodstatnenosť toho, aby Tepelné hospodárstvo ako distribútor a Tepláreň ako výrobca tepla v budúcnosti tvorili jeden celok," povedal nám F. Knapík.
Z. Bartoš odmietol názor, že funkciu DR TEKO dostal ako slušne platenú "trafiku" od Smeru, hoci všetci novozvolení členovia sú krytí práve "ficovcami". Pre náš denník uviedol, že tam išiel ako odborník, ktorý mal dohliadať najmä na privatizáciu Teplárne pre mesto. Táto možnosť však padla ešte v minulom roku, rovnako nepravdepodobné je aj to, že väčšinový podiel v nej po transformácii získa mesto Košice.
"Deklarácia bola taká, že Tepláreň pripadne mestu a dosiaľ nikto nevylúčil, že to tak bude, či už formou privatizácie, alebo transformácie. V Košiciach bola filozofia vytvoriť jeden systém, čo je z ekonomického aj technického hľadiska veľmi zaujímavý model. So svojimi skúsenosťami by som tomu mohol výrazne napomôcť. Mal som mandát od primátora Františka Knapíka, aby som mohol zostať na výkon oboch funkcií. Teraz sa to zmenilo, a tak si ponechám len funkciu, v prípade možnosti volím zotrvanie v TEHO," konštatuje Z. Bartoš.
Konateľ Tepelného hospodárstva neakceptuje ani výhrady poslancov, ktorým vadí jeho konflikt záujmov v dvoch spoločnostiach. "Áno, schvaľujeme aj cenotvorbu, ale DR TEKO je kolektívny orgán, kde ja mám iba jeden hlas. Naša spoločnosť TEHO už minulý rok vyrovnala všetky dlhy voči Teplárni, vrátane penále, takže úvahy o tom, že budem schvaľovať v jednej funkcii penále pre podnik, ktorý riadim, sú neopodstatnené. Ako riaditeľ TEHO robím všetky kroky, aby nám žiadne ďalšie dlhy nevznikali," dodal.
Po nútenom odchode z DR TEKO si Z. Bartoš finančne trochu pohorší, keďže príde mesačne o 28 000 Sk, ktoré tam dostával za svoje členstvo. Mal by mu však zostať ešte približne 46-tisícový základný mesačný plat, ktorý poberá ako šéf Tepelného hospodárstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári