dvíhať telefón, aby vysielali jednotky na jednotlivé miesta, kde opäť raz zahorela tráva. Súčasná jar je tomuto nepopulárnemu koníčku jedincov - hazardérov naklonená. Veď pokiaľ za prvé tri mesiace minulého roka zaznamenali 56 výjazdov k horiacim suchým trávam, tento rok je to už 397 prípadov. "K prudkému nárastu výjazdov k požiarom suchých tráv došlo hlavne v marci, keď sme ich zaznamenali až 322. V osemnástich prípadoch horel les," povedal nám riaditeľ KR HaZZ v Košiciach Ján Barila.
Hoci hasiči pripisujú tento stav hlavne počasiu, keďže sme mali pomerne suchú jar, napriek tomu majú pocit, že horenie tráv nie je len záležitosťou hasičov. "Vypaľovanie trávy nemá trápiť len nás, no niekedy mám pocit, že to tak je. My tam síce zasahujeme, no takéto počínanie má aj ekologické následky. Myslím si, že iné orgány štátnej správy či samosprávy, prípadne obce sa nedostatočne starajú o prevenciu pred požiarmi," dodáva J. Barila.
Hasiči sa snažia prevenciou, besedami v školách predchádzať tomuto javu, zdá sa však, že nič nepomáha. Len čo sa oteplí, ľudia opäť začnú páliť trávu. Nepomáhajú ani pravidelné kontroly. "Vykonali sme ich 48, pričom v 27 prípadoch sme udelili aj pokuty v celkovej výške za osemtisíc korún. Blokové pokuty by mali byť oveľa vyššie, na druhej strane, nám je ťažko dokázať, že človek, ktorý sa na mieste zdržiava, skutočne aj vypaľuje."
Najčastejšie horí na Luniku IX, v Krásnej nad Hornádom, na Popradskej a Medickej ulici, v Ždani či Kokšove-Bakši.
Zákon o ochrane pred požiarmi rozlišuje dva pojmy. Vypaľovanie a spaľovanie suchej trávy a porastov. Pre ľudí je zaujímavé, že síce trávu vypaľovať nemôžu, spaľovať však áno. Musia si však trávu pokosiť a pohrabať. Spaľovať ju môžu v menších kôpkach pod stálym dohľadom. Pahrebu musia následne zaliať vodou, aby sa po ich odchode požiar nerozšíril.
Právnické osoby, teda firmy, nemôžu vypaľovať ani spaľovať. Ak je nevyhnutné zničiť odpad spaľovaním, musia požiadať hasičov o povolenie, pričom dostanú rozhodnutie o tom, za akých podmienok tak môžu urobiť.
Fyzická osoba pristihnutá pri vypaľovaní trávy a porastov môže dostať pokutu až do výšky 10 000, právnická osoba od 500-tisíc do milióna korún.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári