spozorovať aj v priebehu dňa. Ktoré teleso obsadí tretiu priečku? Bude to hviezda alebo planéta? Nechajme teda Slnko pozvoľna zapadnúť a vyčkajme, ktorý objekt sa nám objaví ako prvý.
Za chvíľku, keď Slnko zmizne za obzorom, objaví sa neobvyklý jasný žiarivý bod - je to Venuša - ozdoba nočnej oblohy.
Venuša sa k nám zo všetkých planét približuje na najmenšiu vzdialenosť, jej veľkosť sa rovná približne veľkosti Zeme a preto má táto planéta aj najväčší uhlový priemer, pri maximálnom priblížení až jednu oblúkovú minútu. No aj napriek tomu, ani ďalekohľadom na nej žiadne výnimočné detaily neuvidíme, pretože vo viditeľnom svetle pozorujeme len horné vrstvy jej hustej atmosféry.
Zaujímavejšie je sledovať ako Venuša na ceste okolo Slnka mení svoju fázu a uhlovú veľkosť. Keď je od nás najďalej, až 260 miliónov km, má podobu splnu s uhlovým priemerom len okolo 10 sekúnd. V priebehu približovania k Zemi sa síce jej fáza zmenšuje, ale priemer jej kotúčika rastie až na jednu uhlovú minútu. Vtedy je od nás vzdialená len 40 miliónov km, a pretože je na oblohe veľmi blízko Slnka, zaniká v jeho žiare.
Rovnako zaujímavé je aj sledovanie západu Venuše za vzdialený obzor, samozrejme ďalekohľadom. Spodný okraj Venuše vtedy získa nápadné červené sfarbenie, zatiaľ čo horný okraj nadobudne modrú farbu. Príčinou je lom svetla v pozemskej atmosfére - lúče červenej farby sa lámu menej ako lúče modrej farby a tak sa obraz Venuše premení na úzke spektrum.
Pozornosť každého náhodného pozorovateľa v týchto dňoch táto krásna a jasná planéta určite púta. Žiari nad juhozápadným obzorom v podobe výnimočnej jasnej "hviezdy" a pozorovateľná bude ešte dlho po západe Slnka. Dokonca sa od neho vzdiali až na 40 uhlových stupňov. A pretože je viditeľná večer, právom ju nazývame Večernicou.
Na ceste oblohou sa Venuša priblíži k niekoľkým nápadným objektom. Všetko sa to začne medzi 10. a 12. aprílom, keď ju nájdete vedľa otvorenej hviezdokopy Plejády, ktorú si mnohí mýlia so súhvezdím Malý voz. Spolu s úzkym kosáčikom Mesiaca a najjasnejšou hviezdou súhvezdia Býk Aldebaranom vytvorí Venuša týmto priblížením v piatok 20. apríla 2007 zaujímavú ozdobu večernej oblohy. Keď v apríli bude výhľad na Venušu veľmi dobrý, tak v máji bude priam excelentný. Unikátne podmienky pre pozorovanie tejto planéty sa zopakujú až za ďalších osem rokov a to v roku 2015. Nielen, že bude Venuša v máji ozdobou večernej oblohy, ale v druhej polovici mesiaca dokonca zapadne až po polnoci letného stredoeurópskeho času, čo bežne u Venuše nebýva, aby bola viditeľná okolo 24.00 hodiny.
Večernicu nájdeme aj na júlovej oblohe v prvej polovici mesiaca dokonca dosiahne najväčšieho lesku a bude asi 20-krát jasnejšia ako najnápadnejšia hviezda nočnej oblohy Sírius. V pondelok 2. júla Venuša prejde tesne okolo Saturna, čo bude tiež zaujímavým úkazom.
Koncom júla sa ale Venuša začne rýchlo približovať k Slnku a v jeho žiari zmizne začiatkom augusta. V sobotu 18. augusta prejde južne od našej dennej hviezdy a potom sa objaví ako Zornička na rannej oblohe. Ráno pred východom Slnka bude pozorovateľná až do konca roka. Nad juhovýchodným obzorom ju ľahko uvidíte ešte 5. januára na budúci rok.
(gk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári