výjazdom, pričom presnú polovicu z nich tvorili požiare. Zvyšok boli technické a ekologické zásahy a až sedem percent predstavovali plané poplachy.
"Pred piatimi rokmi sa zjednotilo odborné riadenie s finančným zabezpečením. Dovtedy sme síce boli riadení z ministerstva vnútra, ktoré aj naplánovalo nejaké veci, no peniaze rozdeľoval Krajský úrad a ten nám povedal, že finančných prostriedkov niet," vysvetľuje riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Ján Barila.
Ako dodáva, financovanie hasičov zo strany štátu je podhodnotené, pomáha im však 8 % odvod finančných prostriedkov z povinného zmluvného poistenia. "Takto sme získali 303,7 milióna korún, preto sme si mohli dovoliť nakúpiť techniku. Stále máme na účte 131 miliónov, za ktoré ideme kúpiť ďalších päť automobilov hasičskej záchrannej služby, ako aj dve autá s vyložníkom, pričom jedno stojí 28 miliónov. V pláne máme kúpiť aj sanitné auto, štvorkolku a tereňák," vraví J. Barila.
Napriek tomu, že hasiči v posledných rokoch techniku výrazne obmenili, stále majú problém s cisternami a rebríkmi. Na tie sa totiž nemôžu použiť peniaze z poistiek, keďže tieto vozidlá nie sú používané k záchrane na cestách. "Potrebujeme ich pritom ako soľ, no štát na ne peniaze nemá alebo nedáva. Som však rád, že sa nám podarilo kúpiť na všetky okresné riaditeľstvá termovízne kamery slúžiace na vyhľadávanie osôb či ohniska požiaru."
Pokiaľ v roku 2002 slúžilo na KR HaZZ 485 príslušníkov a zamestnancov, za posledné roky ich počet mierne stúpol. "V posledných piatich rokoch sme prijali 133 hasičov a uvoľnili 106. Príčinou neraz bol aj zdravotný stav, keďže nespĺňali potrebnú klasifikáciu, boli sme nútení sa s nimi rozlúčiť. Napriek miernemu posilneniu sme stále pod priemerom EÚ. Medzinárodné kritériá totiž stanovujú, že na tisíc obyvateľov musí byť k dispozícii jeden hasič. Prax je však iná a v kraji chýba asi dvesto mužov v modrých uniformách. V kraji máme na vyše 700-tisíc obyvateľov len 512 hasičov."
Stúpali aj platy, hoci hasiči stále nariekajú, že dostávajú málo. Pritom minulý rok bol priemerný služobný príjem príslušníkov zboru na úrovni 23 756 Sk. "Priemerný príjem za posledných päť rokov vzrástol o 40 %," dodáva J. Barila.
Za posledných päť rokov vzniklo v kraji 9 599 požiarov, najviac ich bolo v roku 2002, keď hasili muži v modrom až 2 223-krát. Celkové škody dosiahli vyše 490 miliónov korún, hasičom sa však podarilo uchrániť hodnoty za takmer dve miliardy. Pri týchto požiaroch prišlo o život 53 ľudí, ďalších 120 utrpelo zranenia.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári