podnájomných zmlúv. Niektorých však nové podmienky rozhorčili a hrozia, že ich nepodpíšu. Považujú ich totiž za nevýhodné až likvidačné. No konateľ H & T Vladimír Hudák nevidí dôvod, aby na ne nepristúpili.
Časť stánkarov tvrdí, že H & T im zvyšuje mesačné nájomné za prenajatú plochu, niektorým o 500 korún, iným aj o dve tisícky (mesačné nájomné sa pohybuje podľa veľkosti stánku zhruba od tisíc do 30-tisíc Sk). Hudák však vyhlásil, že to nie je pravda, lebo nájomné ostáva rovnaké.
Miroslav Michalus, šéf doterajšieho správcu celého trhoviska, južanského Miestneho podniku služieb (MPS), potvrdil, že H & T nájomné minimálne niektorým naozaj zvyšuje. "No možno nejde zo strany nového nájomcu o úmysel, ale buď vychádza z neaktuálnej databázy prenajatých plôch, alebo neporozumel údajom v platných zmluvách," dodal Michalus.
Pritom výšku nájomného stánkarov na Blšáku určuje Trhový poriadok, teda všeobecne záväzné nariadenie mesta č. 45, a nie nájomca ani správca, preto nájomné nemožno len tak meniť. "Nariadenie mesta dodržujeme," vyjadril sa Hudák. Ako však nové nájomné vyrátal, neuviedol.
Poplatky za služby spojené s podnájmom sú už vecou dohody, a tak H & T navrhuje stánkarom zvýšenie poplatku za zber a odvoz odpadkov. A doterajšiu strážnu službu chce zrušiť, pričom ochranu vecí si má zabezpečiť každý sám na vlastné náklady.
Doteraz platili stánkari nájomné a poplatky do konca daného mesiaca, pričom za každý deň omeškania im nabiehal sankčný úrok 0,1 percenta z dlžnej sumy.
Ale už budú platby splatné 5. deň daného mesiaca a za omeškanie má hroziť pokuta 300 Sk, denný úrok 1 percento z dlhu a uplatnenie záložného alebo zádržného práva nájomcu na hnuteľné veci podnájomcu na predmete prenájmu s možnosťou ich predaja kvôli uspokojeniu pohľadávky.
"Denný úrok 1 percento, nie je toto úžera? A záložné či zádržné právo na stánky v našom vlastníctve a ďalší náš majetok, to má byť v súlade so zákonom?" búrlivo reagovali stánkari, s ktorými sme sa stretli.
Hudák sa však bráni: "My máme len záujem, aby si stánkari uvedomili, že ak nebudú platiť riadne a včas, môžeme sankcie uplatniť." Vysvetľuje, že legislatíva nezakazuje dohodnúť si úrok z omeškania v inej výške, než stanovuje Obchodný alebo Občiansky zákonník, či ako je bežná prax, teda 0,05 percenta denne, čiže 18,25 ročne. "Úrok však nesmie byť neprimeraný, no 365 percent ročne, to je ´veľmi slušné´," poznamenal Michalus.
Podľa Hudáka inštitúty záložného a zádržného práva podľa Občianskeho zákonníka vytvárajú zákonné podmienky pre vymoženie pohľadávky. "V tomto prípade by však bola ich aplikácia právne veľmi problematická," komentuje Michalus.
O právnej "čistote" navrhovaných sankcií pochybuje aj košický zástupca Slovenskej živnostenskej komory Ervín Boháčik, ktorý obhajuje práva stánkarov. Povedal, že to dá preveriť právnikom.
Hudák sa v januári vyjadril, že firma H & T ako nájomca si chce Blšák sama i spravovať, a aj v návrhoch podnájomných zmlúv so stánkarmi sa označuje ako nový správca. Ako chce však prevádzkovať trhovisko bez verejných WC a vodovodných prípojok, ktoré vlastní doterajší správca MPS? A má už na výkon správy Blšáku všetky povolenia?
"Spravovať trhovisko pre nás bude spoločnosť, ktorá príslušné povolenia má," zmenil názor Hudák. Neuviedol však, aká firma to bude.
Žeby MPS? "Zatiaľ nám to nový nájomca nenavrhol, no nevylučujem to," reagoval Michalus a doplnil, že o inej firme, ktorá by mala všetky oprávnenia na správu Blšáku, nevie.
Nového nájomcu vybral Mestský futbalový klub (MFK), vlastník väčšiny pozemkov pod trhoviskom, v decembrovom konkurze. Firma H & T ponúkla najvyššie ročné nájomné, 10,8 milióna. Bývalý nájomca, spoločnosť TRI IX, platil 9 miliónov a správu Blšáku mu ako platenú službu robil MPS.
TRI IX ani MPS vo výberovom konaní neuspeli. Podľa Michalusa je víťazná ponuka nereálna, H & T nemá s prevádzkovaním trhoviska skúsenosti, hrozí mu krach a prácu by stratilo dvetisíc ľudí. Hudák, ktorý mal doteraz na Blšáku len stánok s odevmi či ponožkami, tvrdí, že to zvládne.
Pozemky pod Blšákom dalo mesto MFK na výstavbu štadióna do roku 2008. Jej termín a osud trhoviska sú stále neisté.
V roku 2000 predávalo na Blšáku 730 stánkarov. Dnes ich je 470.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári