Čo záhradníci vysadia pre všetkých, zlodeji ukradnú do svojich záhrad
Nedávno skončená zima bola výnimočne mierna. Napriek tomu je toho dosť, čo treba ponaprávať, aby sa vytvorili podmienky na čo najlepšie rozzelenanie sa mesta. V Košiciach sa o "zelené pľúca" stará Správa mestskej zelene (SMsZ).
"Momentálne robíme typicky jarné práce," rozhovoril sa riaditeľ SMsZ Ing. František Tampl. "Pracovníci vyhrabávajú lístie, dosádzajú ´dvojročky´ do kvetinových záhonov, vysádzajú kríky a stromy. Orezujú konáre zo stromov a rúbu tie dreviny, na ktoré bolo vydané rozhodnutie o likvidácii." Zeleň pribudne prakticky v každej mestskej časti.
"Rastlinný materiál je z našej okrasnej škôlky v Bernátovciach. V rámci plánovanej jarnej výsadby chceme vysadiť 363 listnatých a 177 ihličnatých stromov, 20 382 listnatých krov, 4 493 kríkov ihličnatých a 126 900 letničiek. Podobné počty pribúdajú v meste prakticky každý rok. I keď nie vždy a všade je to vidieť. Vandalizmus je fenomén, ktorý nás stále trápi," povzdychol si riaditeľ. Rastlinný materiál, zväčša sú to kvietky, ale i tuje, sa z pôvodne vysadených miest až pričasto stratia. "Kde skončia? V záhradách, záhradkách, pri chatách. Okrem krádeží rastlín nás trápi aj vandalizmus v podobe zdevastovaných lavičiek, detských zariadení alebo bezohľadného prejazdu autami po zelených plochách. Kolesá zanechajú brázdy, poškodia trávu i menšie rastliny."
To, že niektorým občanom nie je jedno, ako to pred blokom vyzerá a sami sa pustia do výsadby prídomovej zelene, je podľa F. Tampla chvályhodné. Také jednoduché to však nie je. I keď ide len o výsadbu kvetín, i tá sa môže spraviť iba po dohode s technikom SMsZ príslušnej mestskej časti. "Druhou podmienkou je, že sa o tieto kvety budú občania starať. Zanedbaná výsadba sa nedá pri kosbe akceptovať." Ani svojvoľné vysádzanie kríkov a stromov nie je povolené. Jasne o tom hovorí VZN č. 2/1991 O zakladaní, údržbe a ochrane zelene. Pred každou výsadbou sa najprv musia zistiť jestvujúce podzemné inžinierske siete, ktoré treba v zmysle príslušných zákonov rešpektovať. Dôležitý je tiež výber rastlinného materiálu. Nech sa nestane, že o pár rokov budú občania žiadať o výrub stromu, lebo tieni, konáre narážajú na steny budov, narúšajú základy, upchávajú kanalizáciu.
"Podobne je to s výrubom stromu. Žiadosť oň môže dať správca pozemku so súhlasom vlastníka, prípadne vlastník. Ak drevina rastie na pozemku vo vlastníctve mesta, občan nás požiada o jej odstránenie. Žiadosť, v ktorej uvedie dôvod výrubu, technik overí. Ak je opodstatnená, požiada oddelenie výstavby a životného prostredia magistrátu o vydanie rozhodnutia na výrub. Na základe miestneho konania, na ktorom je zástupca SMsZ, Štátnej ochrany prírody, prípadne aj Priateľov Zeme, je vydané rozhodnutie. Po nadobudnutí právoplatnosti sa v období vegetačného pokoja môže drevina odstrániť." Svojvoľný výrub je považovaný za priestupok, za ktorý občan môže dostať pokutu až 3 000 Sk.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Svedok klamal
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári